Muzyczne kalendarium – 16 grudnia

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1946, W Sztokholmie urodził się Benny Andersson (właściwie: Goran Bror Andersson), kompozytor i członek szwedzkiej grupy ABBA. Wraz z Björnem Ulvaeusem skomponował wszystkie hity tej formacji z “Waterloo” i “Dancing Queen” na czele. Jest też twórcą muzyki do musicali “Chess”, “Mamma Mia” oraz kilku filmów.

1949, Urodził się Billy Gibbons, gitarzysta i wokalista teksańskiego zespołu ZZ Top. Wcześniej był członkiem formacji Moving Sidewalks (która grała jako support przed występami Jimiego Hendrixa w trakcie jego pierwszej amerykańskiej trasy koncertowej). ZZ Top działający od 1969 roku w połowie lat 80-tych wylansował takie hity jak “Sleeping Bag”, “Legs” i “Rough Boy”, a także multiplatynowe płyty “Eliminator” z 1983 i “Afterburner” z 1985 roku.

1965, Singiel Beatlesów z piosenkami “Day Tripper” i “We Can Work It Out” stał się dziewiątym przebojem zespołu i zarazem trzecim świątecznym hitem, W Ameryce płyta dotarła na szczyt listy w styczniu następnego roku.

1968, Niejaka Anna Maria Szmeterling zadebiutowała w poznańskim radiu, nagrywając utwór z repertuaru Piotra Janczerskiego i grupy No To Co “Po ten kwiat czerwony”. Później, występując już pod pseudonimem jako Anna Jantar, zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Wylansowała też serię przebojów takich jak “Tyle słońca w całym mieście”, “Zawsze gdzieś czeka ktoś” czy “Najtrudniejszy pierwszy krok”.

1971, Na świat przyszedł Paul van Dyk (właściwie: Matthias Paul), niemiecki DJ i producent muzyczny działający od 1991 roku. Van Dyk gwałtownie zdobył uznanie w świecie muzyki trance, a wydany przez niego album “Seven Ways” w 1996 roku znalazł się w liście stu najlepiej sprzedających się płyt. Czytelnicy pisma “DJ Magazine” wybrali choćby “Seven Ways” albumem roku.

1972, Billy Paul umieścił na szczycie listy w USA utwór “Me and Mrs Jones” autorstwa Kenny Gamble’a, Leona Huffa i Cary Gilber. Piosenka opisująca pozamałżeński romans kilkadziesiąt lat później stała się też przebojem w wykonaniu kanadyjskiego wokalisty Michaela Buble, z którym gościnnie wystąpiła aktorka Emily Blunt.

1984, Urodził się Tramar Dillard, amerykański raper znany jako Flo Rida. Sławę zdobył w 2008 roku dzięki singlowi “Low” nagranemu z udziałem rapera T-Paina, który przez dziesięć tygodni był hitem numer jeden w USA, oraz dzięki piosence “Right Round” z udziałem Keshy, która przez sześć tygodni nie opuszczała szczytu amerykańskiego zestawienia. Obie piosenki pobiły rekord internetowych pobrań w momencie wydania.

1989, Grupa Jive Bunny and The Mastermixes zdobyła po raz trzeci pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii singlem z piosenką “Let’s Party”. Tym samym grupa zrównała się z zespołami Gerry & The Pacemakers i Frankie Goes To Hollywood, które również zdobyły listy swoimi pierwszymi trzema singlami.

1993, MTV nadała po raz pierwszy akustyczny koncert zespołu Nirvana z serii “MTV Unplugged in New York”. Koncert został zarejestrowany w nowojorskim studio wytwórni Sony miesiąc wcześniej. W odróżnieniu od innych artystów, którzy pojawili się w akustycznych odsłonach, Nirvana zarejestrowała cały występ w jednym podejściu. Zestaw czternastu piosenek wykonanych przez zespół zawierał także covery utworów Davida Bowie, The Vaselines i Meat Puppies.

2001, W hotelu Best Western Plaza w Honolulu na Hawajach znaleziono ciało 43-letniego Stuarta Adamsona, utalentowanego gitarzysty szkockiego zespołu Big Country. Muzyk od lat borykał się z alkoholizmem, policja nie wykluczyła też samobójstwa.

2001, Robbie Williams i Nicole Kidman uplasowali się na pierwszym miejscu listy przebojów na Wyspach Brytyjskich własną wersją przeboju Franka i Nancy Sinatra z 1967 roku, piosenką “Somethin’ Stupid”. Utwór pochodzący z albumu ‘Swing When You’re Winning” stał się świątecznym hitem numer jeden tego roku.

2007, Amerykański wokalista i kompozytor Dan Fogelberg zmarł w swoim domu w Maine w wieku 56 lat. Trzy lata wcześniej zdiagnozowano u niego zaawansowanego raka prostaty. Fogelberg był znany z melodyjnych folk rockowych ballad takich jak “Leader Of The Band” “Longer” czy “Run For The Roses”.

2013, Magazyn Heat doniósł, iż Miley Cyrus ubezpieczyła swój język na kwotę miliona dolarów. Niezidentyfikowana osoba będąca źródłem tej informacji powiedziała, iż Miley jest świadoma faktu, iż jej język stał się tak samo sławny jak ona sama, dlatego ubezpieczyła go jak każdy inny znak towarowy.

Idź do oryginalnego materiału