Muzyczne kalendarium – 3 listopada

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1933, Na świat przyszedł John Barry, twórca John Barry Orchestra. W swojej karierze zdobył pięć Oskarów za tematy muzyczne między innymi do filmów “Nocny kowboj”, “Tańczący z wilkami”, “Pożegnanie z Afryką” i do 11 filmów o przygodach Jamesa Bonda. Barry zmarł na atak serca w styczniu 2011 roku.

1956, Urodził się Robert Milewski, założyciel zespołu Mech. Milewski grał na klawiszach i był wokalistą na dwóch płytach długogrających tej formacji: “Bluffmania” i “Tasmania”. Po rozstaniu z zespołem w roku 1984 rozpoczął działalność solową bez większych sukcesów. Od 1994 roku mieszka na stałe w USA.

1957, Wytwórnia Sun Records wydała singiel z piosenką “Great Balls Of Fire” Jerry Lee Lewisa. Na całym świecie płytka sprzedała się w ilości ponad pięciu milionów sztuk i stała się wielkim przebojem po obu stronach Atlantyku.

1960, Elvis Presley umieścił na szczycie list przebojów w Wielkiej Brytanii swoją piątą piosenkę “It’s Now Or Never”. Kompozycja oparta o włoską piosenkę “O Sole Mio”, była pierwszym przebojem Presleya po jego powrocie ze służby wojskowej.

1962, Zespół The Crystals odniósł sukces na amerykańskiej liście przebojów piosenką “He’s A Rebel”. Skomponowana przez Gene Pitneya i wyprodukowana przez Phila Spectora, kompozycja jest uznawana za typowy przykład spectorowskiego brzmienia żeńskich formacji. Pierwotnie Pitney zaoferował piosenkę grupie The Shirelles, ale wokalistki odrzuciły tę propozycję.

1969, W Neuchatel w Szwajcarii urodził się DJ i kompozytor muzyki elektronicznej Robert Miles (właściwie: Roberto Concina). W roku 1996 wydał singiel z utworem “Children”, który zyskał sporą popularność w Europie i USA. Na Starym Kontynencie sprzedał się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy,

1972, James Taylor i Carly Simon pobrali się na Manhattanie. Tego samego dnia wieczorem Simon dołączyła do Taylora na scenie podczas koncertu w nowojorskim Radio City Music Hall ogłaszając tę wieść rozentuzjazmowanej publiczności. Taylor i Simon byli małżeństwem przez 11 lat.

1979, Wykonawca jednego przeboju, M, dotarł do pierwszego miejsca na amerykańskich listach z utworem “Pop Muzik”. Pod pseudonimem M ukrywał się Robin Scott, który pomimo prawie czterdziestoletniej kariery może pochwalić się zaledwie tym jednym wielkim przebojem.

1983, Firma RCA records podpisała kontrakt z nastoletnim zespołem Menudo. Umowa z tą latynoską sensacją opiewała na 30 milionów dolarów. Cała piątka wokalistów musiała podpisać kontrakt, w którym zgadzała się opuścić grupę po osiągnięciu wieku 16 lat (byliby wtedy po prostu za starzy). Jednym z członków Menudo swego czasu był Ricky Martin.

1984, Na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów znalazła się piosenka Billy Oceana “Caribbean Queen” z płyty “Suddenly”. “Karaibska królowa” została nagrana w kilku wersjach dla różnych części świata, co zaowocowało pojawieniem się tej samej kompozycja pod różnymi, zmienionymi tytułami na przykład “European Queen” i “African Queen”.

1992, Zespół Bon Jovi wydał piąty studyjny album w swojej dyskografii zatytułowany “Keep The Faith”. Krążek spędził 49 tygodni na amerykańskich listach przebojów i wygenerował trzy wielkie przeboje “Keep The Faith”, “Bed Of Roses” oraz “In These Arms”.

2000, Wytwórnia EMI Records ogłosiła rozwiązanie kontraktu z grupą Simple Minds. Ta szkocka formacja sprzedała w latach 80-tych ponad 30 milionów płyt takich jak multiplatynowe “Once Upon A Time”, “Street Fighting Years” czy “Real Life”. Później jednak jej popularność przygasła, a po wchłonięciu macierzystej wytwórni Chrysalis, EMI nie była już zainteresowana wydawaniem kolejnych płyt Simple Minds.

2002, W trakcie trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii w wieku lat 71 zmarł Lonnie Donegan. Donegan rozpoczął szaleństwo muzyki skiffle na Wyspach Brytyjskich przebojem z 1960 roku “My Old Man”s A Dustman”. W trakcie swojej kariery umieścił na listach przebojów ponad swoich 30 piosenek.

2013, W Nowym Jorku po raz pierwszy wręczono muzyczne nagrody kanału YouTube. Na ceremonii wręczenia obecni byli Eminem, Lady Gaga, M.I.A i wielu innych wykonawców. Eminem został artystą roku, a wideoklip z piosenką Taylor Swift “I Knew You Were Trouble” zdobył nagrodę fenomenu roku.

Idź do oryginalnego materiału