Muzyczne kalendarium – 5 lipca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1943, W Toronto urodził się Robbie Robertson, gitarzysta i wokalista kultowego zespołu The Band, przez wielu uważany za jednego z czołowych rockowych gitarzystów. Współpracował z Bobem Dylanem, pisał też muzykę filmową głównie dla Martina Scorsese – jego muzyka pojawiła się między innymi w takich filmach jak “Wściekły byk”, “Kolor pieniędzy”, “Fenomen” czy “Infiltracja”.

1950, Urodził się Huey Lewis (właściwie: Hugh Anthony Cregg, III), wokalista i aktor, frontman zespołu The News znanego głównie z przeboju “The Power Of Love” (z filmu “Powrót do przyszłości”) oraz piosenek “Stuck With You”, “Jacob’s Ladder” oraz “Hip to Be Square”. Lewis pojawił się także w nagraniu słynnego przeboju gwiazd “We Are The World”.

1954, Pracując w studio nagraniowym ze Scotty Moorem i Billem Blackiem, Elvis Presley zaczął wygłupiać się śpiewając przyśpieszoną wersję piosenki “That’s All Right”. Producent Sam Phillips poprosił go o powtórzenie piosenki, po czym nagrał ją. Ta wersja stała się pierwszym singlem Presleya wydanym przez Sun Records.

1959, W Cleveland na świat przyszedł Marc Cohn, amerykański wokalista i kompozytor, który zasłynął głównie dzięki piosence z 1992 roku zatytułowanej “Walking In Memphis”. Swoją wersję utworu w 1995 roku nagrała Cher. Jej wykonanie dotarło do jedenastego miejsca listy Billboard Hot 100.

1965, Marty Balin i Paul Kantner stworzyli folkrockową grupę, która później przerodziła się w Jefferson Airplane, jedną z czołowych psychodelicznych formacji późnych lat 60-tych. Zespół zadebiutował w następnym miesiącu w klubie Haight-Ashbury, a w tym samym roku podpisał kontrakt z wytwórnią RCA.

1975, Pink Floyd, Captain Beefheart, Steve Miller i Roy Harper zagrali podczas festiwalu w Knebworth. Zespół Pink Floyd wykonał wtedy po raz pierwszy na żywo materiał pochodzący z płyty “Wish You Were Here” – na scenie pojawiły się efekty pirotechniczne, a nad publiką w kluczowym momencie przeleciał myśliwiec Spitfire.

1986, Urodził się Adam Young, klawiszowiec i wokalista, twórca autorskiego projektu pod nazwą Owl City. Utwory Younga spopularyzowane na portalach MySpace i You Tube w roku 2009 trafiły na płytę “Ocean Eyes”, między innymi światowy hit “Fireflies”.

1986, Billy Ocean umieścił na pierwszym miejscu amerykańskiej listy balladę “There’ll Be Sad Songs (To Make You Cry)” pochodzącą z płyty “Love Zone”. Przez przypadek był to sześćsetny utwór, który dotarł na szczyt listy Billboardu od początku jej działalności. Piosenka zdobyła też pierwsze miejsce na listach adult contemporary i R&B.

1999, Na pokładzie statku “Rainbow Warior” należącego do organizacji Greenpeace grupa Eurythmics zapowiedziała swoją pierwszą od dziesięciu lat światową trasę koncertową. Wszystkie dochody z koncertów miały zostać przeznaczone na cele charytatywne.

2003, Gazeta The Daily Star opublikowała na pierwszej stronie informację o znalezieniu ciała Richey Edwardsa z grupy Manic Street Preachers. Według gazety, uczestnicy konkursu wędkarskiego znaleźli ludzkie kości zakopane w mule niedaleko Avonmouth. Edwards zaginął w 1995 roku, a jego samochód został znaleziony niedaleko Seven Bridge, miejsca popularnego wśród samobójców.

2005, Zespół U2 wystąpił na Stadionie Śląskim w Chorzowie przed 70 tysiącami fanów. Koncert był częścią światowej trasy Vertigo/2005 promującej album zespołu zatytułowany “How To Dismantle An Atomic Bomb”. U2 wystąpił w Polsce po raz drugi – w 1997 roku grupa zagrała na warszawskim Służewcu.

2009, Płyta Michaela Jacksona “The Essential Michael Jackson” rozpoczęła pierwszy z siedmiu tygodni na szczycie brytyjskiej listy albumów. Płyta była jedną z ośmiu płyt Jacksona, które po śmierci artysty dotarły do pierwszej dwudziestki na listach przebojów.

Idź do oryginalnego materiału