Muzyczne kalendarium – 8 lipca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1957, Urodziła się Wanda Kwietniewska, wokalistka grup Lombard i Wanda i Banda. Karierę zaczynała jednak od zespołu Vist utworzonego przez słuchaczy Studia Sztuki Estradowej w Poznaniu. W roku 1981 zespół ten przekształcił się w Lombard. Z Lombardem Kwietniewska nagrała dwa albumy: Śmierć dyskotece! oraz “Największe przeboje”. Później z własną formacją Wanda i Banda wylansowała takie przeboje jak “Hi-Fi” czy “Nie będę Julią”.

1958, Recording Industry Association of America, amerykańska organizacja przemysłu fonograficznego wręczyła pierwszą złotą płytę za ścieżkę dźwiękową do filmu “Oklahoma”. Longplay został sprzedany w USA w ilości miliona egzemplarzy. Pierwszym złotym singlem był “Catch A Falling Star” w wykonaniu Perry’ego Como z marca 1958 roku.

1962, W Anchorage na świat przyszła Joan Osborne, wokalistka i kompozytorka znana głównie z albumu “Relish”, na której znalazł się jej największy hit “One Of Us”. Piosenka była również tematem przewodnim serialu telewizyjnego “Joan of Arcadia” i została trzykrotnie nominowana do nagrody Grammy. Niestety Osborne nie potrafiła zdyskontować sukcesu piosenki i dołączyła do grona tak zwanych wykonawców jednego przeboju.

1966, Zespół The Beatles wydał podwójny singiel “Nowhere Man”, który zawierał utwory “Drive My Car”, “Michelle” oraz “You Won’t See Me”. Wszystkie cztery utwory zostały zawarte później na szóstej płycie długogrającej grupy zatytułowanej “Rubber Soul”.

1969, Marianne Faithfull zemdlała na planie filmu “Ned Kelly”, w którym grała ze swoim chłopakiem Mickiem Jaggerem. Powodem omdlenia była duża dawka narkotyków, które Marianne zażyła dowiedziawszy się, iż Mick chce z nią zerwać. Artystka został przewieziona do szpitala w Sydney. Następnego dnia została wyrzucona z obsady aktorskiej.

1970, Urodził się Beck (właściwie: Bek David Campbell), piosenkarz i kompozytor wykonujący muzykę w eksperymentalnym stylu zwanym lo-fi, łącząc różne style od folku po psychodelię. Jego utwór “Loser” wydany w 1993 roku na winylu przez niezależną wytwórnię Bong Load Custom Records, rok później stał się światowym hitem dzięki ponownemu wydaniu przez potentata fonograficznego, Geffen Records.

1971, Rozentuzjazmowany tłum na koncercie grupy Mott The Hoople zorganizowanym w Royal Albert Hall w Londynie spowodował zniszczenia dwóch kas biletowych. W związku ze stratami właściciele obiektu nałożyli na zespół tymczasowym zakaz występów w tej sali. Muzycy musieli dodatkowo zapłacić prawie 1.500 funtów odszkodowania.

1972, Bill Withers rozpoczął pierwszy z trzech tygodni na szczycie amerykańskiej listy przebojów piosenką “Lean On Me”. W Wielkiej Brytanii singiel dotarł do miejsca osiemnastego. Autorska kompozycja Withersa była jego jedynym przebojem, który dotarł do pierwszego miejsca zestawienia.

1973, Piąty album Led Zeppelin zatytułowany “Houses Of The Hol” pojawił się na listach albumów w USA i Wielkiej Brytanii. Płyta spędziła łącznie 39 tygodni na amerykańskiej liście. Okładka płyty powstała z inspiracji powieścią Arthura Clarke’a “Childhood’s End”. Był to kolaż kilku zdjęć wykonanych przez Aubrey Powell w Giant’s Causeway w północnej Irlandii.

1978, Gerry Rafferty umieścił swój album “City To City” na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów spychając ze szczytu płytę “Saturday Night Fever” grupy Bee Gees, która przebywała tam od prawie sześciu miesięcy. Na płycie “City To City” znajdował się największy hit Rafferty’ego “Baker Street”.

1995, Grupa Outhere Brothers po raz drugi zdobyła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii singlem “Boom Boom Boom”. Piosenka nie opuszczała szczytu zestawienia przez cztery kolejne tygodnie. Oryginalna wersja utworu zawierała dosadne słowa o erotycznym kontekście, które w wersji radiowej zostały usunięte.

2004, Mark Purseglove znany jako “król bootleggów” został skazany na trzy i pół roku więzienia za działalność piracką. Purseglove zbudował na nielegalnych, nieautoryzowanych nagraniach imperium warte piętnaście milionów funtów wydając pirackie płyty z koncertów wielkich gwiazd między innymi The Beatles, Davida Bowie oraz Pink Floyd.

2007, Prince został siłą sprowadzony ze sceny w połowie koncertu zorganizowanego w klubie nocnym w Minneapolis. Klub mógł być otwarty do godziny trzeciej nad ranem, ale spóźniony Prince rozpoczął swój koncert dopiero kwadrans przed trzecią.

Idź do oryginalnego materiału