Muzyka, kultura i wspólne świętowanie Dni Miasta 2026

1 godzina temu
Zdjęcie: Muzyka, kultura i wspólne świętowanie Dni Miasta 2026


To był czas wypełniony koncertami, wydarzeniami kulturalnymi, prestiżowymi wyróżnieniami i spotkaniami mieszkańców. Dni Miasta Białegostoku 2026 stały się wyjątkowym świętem. Bogaty program przyciągnął tłumy uczestników i dostarczył wielu niezapomnianych emocji.

Dni Miasta Białegostoku 2026 rozpoczęły się 19 czerwca koncertami Bryskiej, Oskara Cymsa oraz zespołu Pectus. Artyści rozgrzali publiczność do wspólnej zabawy i otworzyli trzydniowe święto miasta.

Drugi dzień obchodów upłynął pod znakiem muzyki Zbigniewa Wodeckiego. Na Rynku Kościuszki odbyła się gala „Oczarowanie Wodecki Twist” – flagowy projekt festiwalu Wodecki Twist. W ponadczasowych aranżacjach piosenki artysty wykonali Tomasz Szymuś Orkiestra oraz soliści: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Aga Zaryan, Anna Rusowicz, Mietek Szcześniak i Wojtek Cugowski. Publiczność usłyszała m.in. utwory „Lubię wracać”, „Chwytaj dzień” oraz „Rzuć to wszystko co złe”. Wyjątkowym elementem koncertu były także archiwalne nagrania, w których Zbigniew Wodecki opowiadał o swojej muzyce i wspomnieniach. Wieczór wypełniły wzruszenia, elegancja i niezapomniane melodie.

W ramach sobotnich obchodów odbyła się również gala wręczenia Honorowych Wyróżnień Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Wyróżnienia otrzymali: Władysław Bojarczyk, Marek Jerzy Chojnowski, Jerzy Cywoniuk, Kazimierz Dudziński, Rafał Grzyb, Fundacja Rodziny Czarneckich reprezentowana przez Dominikę Czarnecką, Krystyna Konecka, Stanisława Kozłowska, Łukasz Leoniuk, Bohdan Paszkowski, Anna Romantowska oraz Robert Tyszkiewicz. Nagrodzono osoby i instytucję, które swoją działalnością szczególnie przysłużyły się rozwojowi i promocji Białegostoku.

21 czerwca poznaliśmy laureatów 33. Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. W gronie nagrodzonych znaleźli się aktorka Katarzyna Herman, zespół Szeptucha, NIE TEATR oraz Anna Skorko – prezeska Fundacji DOM i inicjatorka projektów przypominających historię Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Fasty”. Gala odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, a wieczór zwieńczył koncert Ani Dąbrowskiej.

W programie Dni Miasta znalazły się także wydarzenia teatralne. Publiczność miała okazję obejrzeć spektakl przedpremierowy „Nitka się plącze się…” w reżyserii Pawła Chomczyka, wystawiony w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.

Tegoroczne Dni Miasta Białegostoku po raz kolejny połączyły mieszkańców i gości wokół muzyki, kultury oraz wspólnego świętowania, dostarczając wielu wyjątkowych przeżyć i emocji.

Źródło: UM Białystok

Idź do oryginalnego materiału