Na co dzień pomagają innym. Bohaterowie naszych czasów zostali nagrodzeni

1 rok temu
Zdjęcie: 05.12.2022. Kielce. Świętokrzyska Gala Wolontariatu. Na zdjęciu: Karolina Krajewska-Brelska - Laur Wolontariatu, Magdalena Gościniewicz - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach / Fot.


Marzena Dąbrowska, Karolina Krajewska-Brelska oraz Tomasz Puchrowicz zostali nagrodzeni Laurami Wolontariatu. Nagroda od 17 lat przyznawana jest najaktywniejszym wolontariuszom z naszego regionu, którzy bezinteresownie pomagają potrzebującym. Uroczysta gala odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Do tegorocznego plebiscytu zostało zgłoszonych 40 osób indywidualnych oraz grup wolontaryjnych. Wśród kandydatów znaleźli się wolontariusze pracujący z osobami chorymi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki oraz niosący pomoc w domach pomocy społecznej, szkołach i fundacjach. Wszystkich łączy jedno, są ludźmi o wielkich sercach, a swoim czasem i umiejętnościami dzielą się z innymi.

Jak mówi Monika Wilk, koordynatorka Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, powodów, dla których warto być wolontariuszem jest tyle, ile uśmiechów na twarzy, które możemy wywołać u drugiego człowieka, oferując mu bezinteresowną pomoc. Jednak do najważniejszych z nich należy uspołecznienie.

– Pomoc innym to stawanie się lepszym człowiekiem, to możliwość poszerzania swoich horyzontów, zawierania pięknych, nowych przyjaźni. Wolontariusze są jak jedna wielka rodzina, która zmienia świat na lepsze. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu i po raz 17. nagrodziliśmy najaktywniejszych wolontariuszy z regionu – dodaje Monika Wilk.

Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, przyznaje, iż działający przy MOPR wolontariat jest niezastąpiony. – Wszystkie osoby są bardzo oddane w pomaganiu innym. Nie traktują tego jak pracy, tylko jak służbę drugiemu człowiekowi na każdym kroku, gdy tego potrzebuje – dodaje dyrektor MOPR.

Wiktor Tutaj, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach przyznaje, iż tegoroczne zgłoszenia były bardzo ciekawe, często innowacyjne. – Wolontariat to już nie tylko praca w schronisku, czy praca z dziećmi, to także często praca biurowa na rzecz innych organizacji, takie zgłoszenia też do nas wpłynęły. Wolontariat nie ma płci, nie ma wieku, nie ma wykształcenia, ponieważ wolontariuszem może zostać każdy, kto chce pomagać, ale też się rozwijać, ponieważ wolontariat to nie tylko dawanie od siebie, ale to też przyjmowanie, nabywanie nowych umiejętności, nowych kompetencji – dodaje Wiktor Tutaj.

W wydarzeniu wziął udział także senator Krzysztof Słoń, który z wolontariatem związany jest od wielu lat. – Pomaganie leży w naturze człowieka, po to, żeby dobrze funkcjonował, żeby żył w zgodzie z sobą. Każdy z nas powinien myśleć też o innych, nie tylko o sobie. Wolontariusze pomagają na różne sposoby, ale wszędzie jest ten sam mianownik. Nie „ja” jestem najważniejszy, tylko są też inni wokół mnie, którzy mają swoje potrzeby, problemy. Niektórzy często potrzebują tylko wyciągniętej dłoni, czy tak jak w hospicjach potrzebują tego, żeby ich za tę dłoń potrzymać. Ci wolontariusze, których mamy szczęście tutaj dzisiaj gościć to bohaterowie naszej codzienności. Dla mnie Świętokrzyska Gala Wolontariatu jest uhonorowaniem trudu i oddania, ale też zwykłej postawy ludzkiej, otwartości i chęci niesienia pomocy – mówi Krzysztof Słoń.

Jedna z laureatek Marzena Dąbrowska, która jest wolontariuszką hospicyjną, przyznaje, iż pomaganie innym jest uzależniające i uczy pokory.

– Jestem bardzo wzruszona tym wyróżnieniem. Hospicjum to miejsce, które uczy pokory. Towarzyszenie osobie, która odchodzi, która umiera, jest bardzo ważne, piękne i uzależniające. My sobie nawzajem pomagamy, to jest taka nauka pokory życia. Będąc wolontariuszem można naprawdę dużo dobrego zrobić – dodaje Marzena Dąbrowska.

Do domu ze statuetką Lauru Wolontariatu wróci również Karolina Krajewska-Brelska, która jest m.in. od 10 lat zaangażowana jako wolontariuszka Szlachetnej Paczki (obecnie jest liderką regionu), ale także czynnie uczestniczy w pomocy na rzecz młodzieży ukraińskiej.

– Wolontariat towarzyszy mi przez całe życie. Pomaganie to mój odruch bezwarunkowy. Chcę nieść pomoc, dawać ludziom szanse na lepsze życie – dodaje Karolina Krajewska-Brelska.

Tradycyjnie podczas 17. Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu został przyznany tytuł „Animator wolontariatu” za inspirowanie, organizowanie i wspieranie działań wolontaryjnych w środowisku lokalnym. Otrzymali go: Anna Pałys oraz ks. Konrad Walerczak.

Nadziejami Wolontariatu za nowatorskie podejście do aktywności społecznej oraz rozwój wolontariatu, zostali: Mateusz Balcerzak, Mateusz Borek oraz Mateusz Mazur.

W kategorii Miejsce Przyjazne Wolontariatom wyróżniono Stowarzyszenie „Siła Woli”, oraz Stowarzyszenie ASUMPT, a także Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Galę zorganizowały: Regionalne Centrum Wolontariatu, Diecezjalne Centrum Wolontariatu, a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Idź do oryginalnego materiału