Na kajaki do Burkatowa, rowerami wzdłuż Bystrzycy i po górach. Turystyczne inwestycje w gminie Świdnica

1 rok temu
Zdjęcie: wizualizacja stanicy rowerowej w Wilkowie (mat. UG Świdnica)


Urząd Gminy Świdnica przystępuje do realizacji kolejnych zadań w ramach projektu rozbudowy infrastruktury turystycznej na terenie gminy. Zakłada on budowę punktów turystyczno-biwakowych z zapleczem sanitarnym, przystani kajakowej, tras rowerowych typu single-track, a także odbudowę kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą.

wizualizacja stanicy rowerowej w Wilkowie (mat. UG Świdnica)

Na realizację dziewięciu różnych zadań związanych z rozbudowy infrastruktury turystycznej oraz sportowej gmina Świdnica pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko 6,8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – W 2022 roku rozpoczęto realizacje pierwszego zadania pod nazwą „Modernizacja i dostosowanie szatni sportowej w Bystrzycy Górnej na potrzeby węzła sanitarnego dla potrzeb stanicy rowerowej z polem biwakowym”. Wykonawcą robót w Bystrzycy Górnej jest firma „MAX” Leszek Dumicz z Wałbrzycha. Wartość zadania zgodnie z podpisaną umową wynosi 439 900 zł. W roku ubiegłym wykonano roboty rozbiórkowe w szatni sportowej. Planowany termin zakończenia zadania to maj 2023 roku – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

W styczniu 2023 roku podpisano umowy na wykonanie kolejnych dwóch zadań. Pierwsze z nich, którego realizacja pochłonie blisko 1 mln 828 tys. złotych, dotyczy budowy stanicy rowerowej w Wilkowie. – Obiekt wykorzystywany będzie przez odwiedzających turystów pieszych i rowerowych, jako zaplecze higieniczno-sanitarne, miejsce przygotowania posiłku oraz punkt ładowania rowerów elektrycznych przy wydzielonym na terenie inwestycji polu biwakowym – wyjaśniono w dokumentacji projektowej. Z kolei przy świetlicy wiejskiej oraz boisku w Burkatowie przewidziano realizację drugiego zadania, które obejmuje budowę szatni piłkarskiej, która prócz funkcji sportowej wykorzystywana będzie również jako węzeł higieniczno-sanitarny oraz miejsce przygotowania posiłku przy wydzielonym na terenie inwestycji polu biwakowym, a także przystani kajakowej, która powstanie tuż obok, przy parku krajobrazowym ze stawami. W ramach wartej 1 mln 601 tys. złotych powstanie tam magazyn na kajaki oraz taras kajakowy.

pozostałości dawnej kładki między Wiśniową a Niegoszowem (mat. UG Świdnica)

Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe w celu wyłonienia firmy, która zajmie się budową nowej kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą, łączącej miejscowość Wiśniowa z Niegoszowem. Powstanie ona w miejscu dawnej kładki pieszej, która została zerwana przez wysoką wodę w październiku 2020 roku. W wyniku intensywnych opadów deszczu poziom wody na Bystrzycy sięgnął wówczas 338 cm na stacji pomiarowej w Kraskowie, przekraczając stan alarmowy o 88 cm. Nowa kładka o konstrukcji salowej kratownicowej, długości blisko 40 metrów i szerokości użytkowej wynoszącej 2 metry, miałaby zostać wybudowana w ciągu 11 miesięcy od dnia przekazania wykonawcy placu budowy. Kilka dni temu poinformowano, iż realizacją tego zadania zainteresowanych jest dziewięć firm, które zaproponowały wykonanie prac za kwoty sięgające od 1 mln 291 tys. złotych do 3 mln 354 tys. złotych.

Przygotowywane są również dokumentacje przetargowe dla pozostałych 5 zadań w ramach RFIL, w celu ogłaszania kolejnych przetargów dotyczących: budowy stanic rowerowych w Bystrzycy Dolnej i Lubachowie wraz z zagospodarowaniem terenu, oznakowania szlaków rowerowych i wdrożenia aplikacji turystycznej, budowy single tracków w Lubachowie i Bystrzycy Górnej – wylicza Waligóra.

1 z 7
projekt nowej kładki nad Bystrzycą (mat. UG Świdnica)
lokalizacja kładki nad Bystrzycą (mat. UG Świdnica)
pozostałości dawnej kładki (mat. UG Świdnica)
pozostałości dawnej kładki (mat. UG Świdnica)
pozostałości dawnej kładki (mat. UG Świdnica)
pozostałości dawnej kładki (mat. UG Świdnica)
pozostałości dawnej kładki (mat. UG Świdnica)

/mn/

Idź do oryginalnego materiału