Na zniszczonym przez żywioł odcinku, w ciągu obwodnicy Ćmielowa zlokalizowane było przejście dla zwierząt!

11 godzin temu

11 lipca 2024 roku już na stałe wpisze się w kalendarium wydarzeń gminy Ćmielów. Niestety nie będzie to radosna karta. Tego dnia mieszkańców gminy boleśnie „doświadczyła” nawałnica, jaka „przeszła” nad powiatem ostrowieckim. Zalane ulice, uszkodzone posesje, zniszczone płoty, zerwane linie wysokiego napięcia – to tylko niektóre ze szkód, jakie wyrządziła. „Ucierpiała” również pięciokilometrowa obwodnica Ćmielowa. Ze względu na podmytą nawierzchnię droga została zamknięta do odwołania.

Samochody ciężarowe i ruch, który przekierowywany był na obwodnice, wrócił do centrum Ćmielowa. tamtędy wiedzie bowiem starodroże drogi wojewódzkiej (droga powiatowa).

Podmyta nawierzchnia obwodnicy Ćmielowa fot. Archiwum prywatne

– Wzmożony ruch samochodów ciężarowych to dla nas duże zagrożenie. Dzieci wróciły do szkoły, mnóstwo jest starszych osób, które właśnie wzdłuż tej drogi przemieszczają się do pobliskich sklepów, nie mówiąc o tych, którzy na zakupy z okolicznych miejscowości przyjeżdżają na rowerze. Co z ich bezpieczeństwem? Mamy teraz nie tylko ogromny hałas i huk, ale boimy się o najbliższych – mówi jedna z mieszkanek Ćmielowa, która napisała do naszej redakcji.

Samochody ciężarowe to również kolejny gwóźdź do trumny dla miejscami zniszczonej, pełnej muld i kolein nawierzchni drogi powiatowej. Czas mija, a obwodnica wciąż pozostaje nieprzejezdna. W Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Kielcach zapytaliśmy o szczegóły dotyczące obwodnicy. Czy w miejscu, w którym doszło do „obsunięcia się” ziemi w ciągu obwodnicy Ćmielowa zaprojektowany był przepust czy małe przejście (dolne) dla zwierząt? Czy projekt obejmował budowę zbiornika retencyjnego przy obwodnicy Ćmielowa? jeżeli nie, dlaczego go nie zaprojektowano i nie wybudowano? Kiedy rozpoczną się prace naprawcze w ciągu obwodnicy Ćmielowa? Jaki będzie koszt prac naprawczych? Jakie prace zostaną wykonane? Na jakim etapie jest aktualnie procedura zmierzająca do rozpoczęcia prac naprawczych w ciągu obwodnicy Ćmielowa?

Podmyta nawierzchnia obwodnicy Ćmielowa fot. Archiwum prywatne

Zgodnie z otrzymaną odpowiedzią, pod którą podpisał się Maciej Grzeszczak, zastępca dyrektora ds. Utrzymania Sieci Drogowej w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Kielcach na zniszczonym przez żywioł odcinku, w ciągu obwodnicy Ćmielowa zlokalizowane było przejście dla zwierząt.

Projekt nie obejmował budowy zbiornika, a Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach zrealizował zadanie inwestycyjne zgodnie z decyzją ZRID.

– O tym, czy zbiornik był wymagany decydował projektant na podstawie pozwolenia wodnoprawnego – czytamy w piśmie, którego pełną treść zamieszczamy poniżej.

Prace naprawcze rozpoczną się po ukończeniu dokumentacji projektowej określającej zakres i koszt odbudowy oraz po zabezpieczeniu środków finansowych, które określi dokumentacja projektowa. Zakres prac, jakie zostaną wykonane określi dokumentacja, która jest aktualnie w trakcie przygotowania. Procedura zmierzająca do rozpoczęcia prac naprawczych jest na etapie opracowywania dokumentacji, czas na jej wykonanie według umowy to 26 września 2024 r.

Otwartym pozostają pytania jak długo potrwają procedury, o których pisze zastępca dyrektora ds. utrzymania sieci drogowej i na jak długo wystarczy cierpliwości mieszkańcom Ćmielowa?

Źródło: Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach
Idź do oryginalnego materiału