Remontują mieszkanie, wyjeżdżają na wakacje lub dorabiają w innym miejscu. Tak niektórzy mieszkańcy Świętokrzyskiego wykorzystują zwolnienie lekarskie od pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował kontrole zasadności zwolnień w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
W województwie świętokrzyskim przeprowadzono prawie 860 takich kontroli. W ich wyniku, prawo do zasiłku cofnięto 176 osobom, a kwota jaką musieli zwrócić świadczeniobiorcy do budżetu państwa to w sumie 323 tys. zł – informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.
– Każda osoba, która zostanie skontrolowana i zostanie jej udowodnione wykorzystanie zwolnienia w sposób nieprawidłowy, zwraca pieniądze w całej wysokości całego trwania zwolnienia. Pamiętajmy, iż mamy coraz mniejsze przyzwolenie na „lewe” zwolnienia lekarskie. Będąc na zwolnieniu, zarabiamy też mniej pieniędzy. Bardzo często sami pracodawcy, którzy wiedzą, iż ich pracownicy mogą niewłaściwie wykorzystywać takie zwolnienie, zgłaszają wnioski o przeprowadzenie kontroli – mówi rzecznik.
Paweł Szkalej przypomina, iż istnieją dwa rodzaje kontroli zasadności zwolnienia lekarskiego.
– Pierwszą z nich prowadzą lekarze orzecznicy. Oni sprawdzają, czy rzeczywiście dana osoba jest chora. o ile w wyniku takiego badania lekarz stwierdzi, iż jesteśmy chorzy, wówczas leczymy się dalej. jeżeli natomiast uzna, iż jesteśmy już zdrowi, wtedy od kolejnego dnia powracamy do pracy i za te dwa, czy trzy dni, które pozostały nam ze zwolnienia nie przysługuje nam już zasiłek – wyjaśnia Paweł Szkalej.
Drugi rodzaj kontroli polega na ocenie, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane w tym celu, w jakim było wydane, czyli poprawy stanu zdrowia. Zgodnie z ustawą, osoba wykorzystująca zwolnienie lekarskie do pracy zarobkowej lub w inny sposób niezgodny z celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Kontrole schematy wykorzystywania zwolnień lekarskich, obok inspektorów ZUS, mają także pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.
Lekarzowi, który niezasadnie wystawił pacjentowi zwolnienie lekarskie grozi zabranie uprawnień do ich wystawiania na określony czas. W województwie świętokrzyskim w ostatnich latach były dwa takie przypadki.
W 2024 roku w całym kraju przeprowadzono ponad 486 tys. kontroli. Kwota świadczeń, jakie ubezpieczeni musieli zwrócić wyniosła prawie 260 mln zł.