Do końca 2025 roku powstanie system elektronicznej karty szczepień obowiązkowych i zalecanych dla dzieci. Nie chodzi o karanie, ale o kontrolę szczepień – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
E-karta ma zawierać dane pacjenta i informacje o wszystkich przyjętych szczepieniach, niezależnie od miejsca ich wykonania.
Zdaniem dr Wojciech Przybylskiego, kierownika oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich, a zarazem wojewódzkiego konsultanta ds. zdrowia publicznego, to dobre rozwiązanie.
– Nadzór nad szczepieniami jest bardzo ważny. Mamy ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych i obowiązkiem państwa jest to, by zabezpieczyć te osoby, które podlegają szczepieniu oraz te, które już są zaszczepione. Państwo powinno mieć też pełną informację na temat tego, czy ustawa jest realizowana- przypomina Wojciech Przybylski.
Pomysł popiera także dr Maciej Szczukocki, pediatra ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ daje możliwość zweryfikowania z wiarygodnego źródła stopnia immunizacji dziecka. W mojej praktyce zdarza się, iż przychodzi do mnie rodzic z dzieckiem, informuje, iż dziecko jest szczepione, ale nie ma przy sobie jego książeczki zdrowia. W takiej sytuacji nie mam możliwości sprawdzenia, czy to dziecko było zaszczepione na daną chorobę, czy nie. Natomiast takie dane będę mógł sprawdzić dzięki elektronicznemu systemowi karty szczepień – dodał Maciej Szczukocki.
W listopadzie 2024 r. ukazał się raport pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli. Wykazał on, iż brakuje dokładnych danych o liczbie osób, które powinny być zaszczepione oraz tych które przyjęły szczepienia.
W 2023 roku zanotowano w Polsce ponad 87 tys. odmów szczepień, kilkakrotnie więcej niż w poprzednich latach.
Obowiązek szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży nakłada ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oraz rozporządzenie ministra zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli ostrzega, iż dalszy wzrost odmów szczepień może doprowadzić do wybuchu epidemii groźnych dla życia chorób.