Nadal trwa porządkowanie po zeszłorocznej powodzi

2 dni temu
fot. Radio Doxa/T.Zbyszewski

Wszystkie prace naprawcze związane z wrześniową powodzią podzielone zostały na dwie kategorie: prace utrzymaniowe i inwestycyjne. Te utrzymaniowe dotyczą napraw, uszczelnień, odtworzenia koryt czy usuwaniu zatorów. Prace inwestycyjne związane są z przebudową czy budową nowych urządzeń hydrotechnicznych.

– Wystąpiliśmy o środki i otrzymaliśmy na prace utrzymaniowe łączną kwotę 59 milionów złotych – mówi Marcin Jarzyński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Z tej kwoty ponad 7 milionów złotych zostało przeznaczone dla województwa opolskiego. – To właśnie są zadania związane z zabudową wyrw brzegowych, odtworzeniem koryta, remontem urządzeń hydrotechnicznych, śluz wałowych, zastawek, ale także podwyższanie czy wyrównywanie przejazdów wałowych czy usuwanie zatorów w powiecie głubczyckim. Na cieku Biała Woda będą prace związane z usunięciem zatorów. Ponadto remontowane są wyrwy brzegowe na rzece Bierwka. Duże cztery zadania, które są w trakcie realizacji na niespełna 25 milionów złotych realizowane są w powiecie nyskim i prudnickim w gminie Głuchołazy.

W przypadku obu tych powiatów będzie odbudowywane m.in. koryto cieku, naprawa wyrw oraz mury oporowe. W pierwszej kolejności naprawy będą skupione na tych elementach, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, dróg, czy infrastrukturze teletechnicznej. Oczywiście skupimy się także na doraźnym zabezpieczeniu wałów w miejscowości Łąka Prudnicka i Prudnik – dodaje Marcin Jarzyński. Ponadto do województwa opolskiego wpłynęło 10 milionów złotych na szeroko rozumiane prace utrzymaniowe. Ponadto mamy już wyłonionego wykonawcę na wykonanie ekspertyzy na kwotę 340 tysięcy złotych tamy w Jarnołtówku.

Marcin Jarzyński:

autor: DBK/KZL

Idź do oryginalnego materiału