Nadchodzi nowe, wysokie świadczenie! Miliony Polaków czekały na nie latami

3 godzin temu

Znacząca zmiana w polskim systemie pomocy społecznej nadchodzi z początkiem roku 2025. Rząd przygotowuje się do wprowadzenia nowego świadczenia, które ma zrewolucjonizować życie tysięcy osób całkowicie niezdolnych do pracy, gwarantując im dodatkowe 2520 zł miesięcznie. Ta przełomowa reforma, będąca odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zyskała pozytywną opinię sejmowej komisji pod koniec lipca i w tej chwili czeka na akceptację parlamentu.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Kryteria Kwalifikacyjne i Wykluczenia

Świadczenie będzie przyznawane dorosłym osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszeń sprawności organizmu, które pojawiły się przed ukończeniem 18. roku życia lub podczas nauki, nie później niż do 25. roku życia. Jednak nie wszyscy będą uprawnieni do otrzymywania dodatku. Osoby pobierające inne świadczenia emerytalne lub rentowe, odbywające karę pozbawienia wolności, czy posiadające znaczne nieruchomości rolne, będą wykluczone.

Finansowanie i Perspektywy

Inicjatywa ta wprowadza również zasady okresowego przeglądu i podwyższania kwoty świadczenia, aby dostosować je do bieżącej sytuacji ekonomicznej i inflacji. Prof. Jan Wiśniewski z SGH wyjaśnia, iż wyznaczona kwota 2520 zł stanowi różnicę między minimalnym wynagrodzeniem a najniższą rentą socjalną, co ma zapewnić godne życie osobom niezdolnym do pracy.

Reakcje Społeczne

Planowane świadczenie spotkało się z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony rodziny i opiekunowie osób z ciężkimi niepełnosprawnościami, jak Agnieszka Nowacka, wyrażają nadzieję na poprawę jakości życia swoich bliskich. Z drugiej strony, ekonomiści, tacy jak dr Tomasz Kowalski, podnoszą obawy związane z długoterminową wykonalnością finansową tej inicjatywy.

Wyzwanie i Nadzieja na Przyszłość

To, co czeka Polskę, to nie tylko test możliwości budżetowych, ale przede wszystkim szansa na realną zmianę w życiu osób, które dotychczas miały ograniczony dostęp do pełnej opieki społecznej i finansowej. Czy projekt okaże się być trwałą zmianą na lepsze? Odpowiedź na to pytanie przyniosą najbliższe miesiące.

Idź do oryginalnego materiału