Wielkopolska liderem pod względem ilości aptek w Polsce

2 godzin temu

Bez kolejek po leki

Z łączną liczbą 1313 aptek, Wielkopolska znajduje się w ścisłej czołówce regionów o najlepszej dostępności farmaceutyków. Lepsze wskaźniki odnotowano jedynie w województwie lubelskim, gdzie na jedną aptekę przypada 2615 mieszkańców.

Jeszcze lepsza sytuacja panuje w samym Poznaniu, gdzie na jedną aptekę przypada jedynie 2111 osób. To najlepszy wynik wśród stolic województw w Polsce i znacznie lepszy niż w innych dużych miastach, takich jak Kraków (2931 osób na aptekę) czy Warszawa (3128 osób na aptekę). Wielkopolska dzięki tak rozwiniętej sieci aptek gwarantuje łatwy dostęp do leków, co ma szczególne znaczenie w okresie wzmożonych zachorowań.

Apteki w Polsce na tle innych krajów

Według najnowszych danych GUS, na terenie Polski działa 11,5 tysiąca aptek ogólnodostępnych. W porównaniu z rokiem 2022 liczba ta zmniejszyła się o 1,6%, jednak Polska przez cały czas zajmuje wysoką pozycję w europejskich rankingach. W raporcie OECD dotyczącym dostępności aptek nasz kraj z wynikiem 35 aptek na 100 tysięcy mieszkańców wyprzedza średnią dla państw członkowskich, która wynosi 28 aptek na 100 tysięcy obywateli.

Dysproporcje regionalne

Liczba aptek w Polsce znacznie różni się w zależności od regionu. Najwięcej aptek znajduje się w województwie mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim, natomiast najmniejsza liczba placówek przypada na województwa lubuskie i opolskie. Wskaźnik liczby mieszkańców na aptekę może jednak znacząco się różnić w zależności od lokalizacji.

Z analizy serwisu gethome.pl wynika, iż najlepsza sytuacja pod względem liczby pacjentów przypadających na aptekę występuje w województwach lubelskim, wielkopolskim i łódzkim. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego, gdzie liczba pacjentów na jedną aptekę jest najwyższa.

Sytuacja w największych miastach

Na statystyki dostępności aptek duży wpływ mają również największe ośrodki miejskie. W takich miastach jak Poznań czy Katowice dostępność aptek jest wyraźnie lepsza niż w pozostałych częściach tych województw. Przepisy znowelizowanego w 2023 roku prawa farmaceutycznego mogą w przyszłości poprawić równomierne rozmieszczenie aptek, jednak w tej chwili dostęp do aptek pozostaje najbardziej dogodny w dużych miastach.

Gdzie najlepiej wybrać się po leki?

Wnioski z najnowszych danych GUS są jasne: najlepszy dostęp do aptek mają mieszkańcy dużych miast, takich jak Poznań, Lublin czy Łódź. Te miasta oferują znacznie lepszą dostępność leków w porównaniu do innych regionów Polski. Najtrudniej o dostęp do aptek mają natomiast mieszkańcy terenów wiejskich, gdzie niekiedy choćby całe gminy nie posiadają żadnej apteki. Według raportu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” aż 30% mieszkańców wsi musi pokonywać ponad 15 minut drogi, aby dotrzeć do najbliższej placówki.

W kontekście nadchodzącego sezonu grypy i przeziębień dobrze rozwinięta sieć aptek w Wielkopolsce będzie miała najważniejsze znaczenie, zapewniając mieszkańcom regionu szybki dostęp do potrzebnych leków i produktów medycznych.

Idź do oryginalnego materiału