Nadchodzi załamanie pogody. Na Podkarpaciu też solidnie popada. Sprawdź prognozy

1 tydzień temu
Już dziś intensywnie pada w zachodniej Polsce. Na Podkarpaciu intensywnego deszczu należy spodziewać się od soboty (Fot. Pixabay)

W najbliższych dniach pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Już dziś intensywnie pada na zachodzie Polski. Niestety opady te w kolejnych dniach dotrą również na Podkarpacie ale na szczęście nie są one spodziewane tak intensywne, jak w pozostałej części kraju. Pogoda ma się poprawić dopiero po weekendzie.

Pierwsza fala opadów w woj. dolnośląskim, szczególnie w jego południowo-zachodniej części przeszła już tej nocy.

W czwartek (12 września) strefa opadów przesunęła się w kierunku wschodnim oraz zaczęła się rozciągać na północ, w kierunku woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, a także pomorskiego. Obszarami o największych prognozowanych sumach opadów będą wciąż woj. dolnośląskie i opolskie, z sumą 50 mm do końca dnia (lokalnie do 80 mm).

W piątek (13 września) największe sumy opadów występować będą w dalszym ciągu w woj. dolnośląskim i opolskim (gdzie spadnie kolejne 50-60 mm w ciągu dnia), a także w obrębie woj. śląskiego i małopolskiego. Z upływem dnia opady będą stopniowo się intensyfikować. Strefa opadów o mniejszej intensywności rozciągać się będzie w pasie aż do północnych krańców Polski. Sumy opadów z reguły nie będą przekraczać 30 mm.

W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, oraz śląskiego. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm. Największe sumy spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju w sobotę prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe.

W niedzielę (15.09) intensywne opady deszczu ograniczą się do województw: dolnośląskiego i opolskiego, gdzie według prognoz maksymalna suma dobowa wyniesie do 50 mm. Opady do 30 mm na Górnym Śląsku oraz na obszarach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Jeden ze scenariuszy, prognozowanych przez modele numeryczne obejmuje również wysokie sumy opadów deszczu w sobotę i niedzielę w woj. małopolskim, gdzie w ciągu dwóch dni może spaść do 200 mm w południowej części województwa.

Prognozowana sytuacja hydrologiczna

W okresie 12-16.09.2024 r. w efekcie prognozowanego rozwoju sytuacji meteorologicznej przez cały okres prognostyczny należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą – intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy.

Zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim w ciągu najbliższych dni (12-16.09.2024 r.) będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry, w szczególności jej sudeckich dopływów. Zależnie od przebiegu sytuacji meteorologicznej największe wzrosty stanów wody mogą wystąpić w dniach 13/14.09 oraz 15.09 i obejmą zlewnie Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy, oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy.

Od 13 września intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły, co zaznaczy się również w sytuacji hydrologicznej, w szczególności na karpackich dopływach rzeki Wisły.

Już od 12 września r. zaznaczą się gwałtowne wzrosty stanu wody w korytach rzecznych – prognozuje się szybki wzrost do strefy wody wysokiej, z przekroczeniami stanów umownych. Największe przyrosty stanów wody są prognozowane w piątek, sobotę i niedzielę.

Początkowo zagrożenie występować będzie na mniejszych ciekach lub w górnych odcinkach głównych rzek. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań. Na wielu stacjach hydrologicznych możliwe będzie przekroczenie stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych).

W wyniku prognozowanych bardzo intensywnych opadów w obszarach zurbanizowanych wystąpią podtopienia. Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez systemy kanalizacyjne. Istnieje zagrożenie pojawienia się powodzi błyskawicznych w tych obszarach.

W dalszych dniach woda powodziowa spływać będzie w dół zlewni, zaznaczając się wzrostami stanu wody i przekroczeniami stanów umownych na głównych rzekach.

Obowiązujące ostrzeżenia

Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne dotyczą prognozowanych intensywnych opadów deszczu.

Ostrzeżenia 3 stopnia zostały wydane dla woj. opolskiego i znacznej części woj. dolnośląskiego obowiązują do 16.09.2024 r. g. 07:00.

Ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują w części woj. wielkopolskiego i łódzkiego do 14.09.2024 r. g. 06:00.

Ostrzeżenia 1 stopnia obowiązują w części woj. kujawsko-pomorskiego.

Ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia obowiązuje od 12.09.2024 r. g. 14:00. W województwie wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry do strefy stanów wysokich i znaczne przekroczenie stanów alarmowych oraz lokalnie ostrzegawczych. Ponadto spora część kraju pokryta jest ostrzeżeniami przed suszą hydrologiczną.

W kolejnych dniach przewiduje się wydać kolejne ostrzeżenia dla województw łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podkarpackiego dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru.

Mapa przewidywanych zagrożeń meteorologicznych (potencjalnie możliwych ostrzeżeń) od czwartku do niedzieli (Fot. IMGW)
Idź do oryginalnego materiału