Nadciąga załamanie pogodowe. Poniedziałek i wtorek z silnym wiatrem mogącym prędkość 80 km/h

1 tydzień temu
Zdjęcie: Drzewo przewróciło się na zaparkowane samochody przy ul. Śliwińskiego | fot. czytelniczka Monika


W najbliższych godzinach czeka nas załamanie pogody. Już dziś (niedziela) porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 50 km/h, a w poniedziałek wzrosną choćby do 80 km/h. Silny wiatr utrzyma się również we wtorek. Przyczyną tej sytuacji będzie intensywny gradient ciśnienia.

Zmiana pogody w ciągu najbliższych godzin

Już niedługo nasz kraj znajdzie się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia, którego centrum ulokuje się nad Francją (1041 hPa), oraz układu niżowego z centrum nad zachodnią Rosją (979 hPa). Różnica ciśnienia między północno-wschodnią a południowo-zachodnią Polską wyniesie w poniedziałek 21 hPa, a między północą a południem województwa lubelskiego osiągnie 6 hPa. Wspomniana różnica ciśnienia wygeneruje silne porywy wiatru.

Uważajcie na silny wiatr sięgający 60 km/h

Według najnowszych prognoz już dziś, w godzinach popołudniowych, prędkość wiatru w porywach na obszarze całego województwa może osiągać 50 km/h. Natomiast w poniedziałek oraz we wtorek porywy będą przekraczać już 60 km/h.

Model pogodowy wskazujący silny wiatr | fot. kachelmannwetter.com

Poniedziałek jeszcze bardziej wietrzny

Najsilniejsze podmuchy wiatru (poniedziałek) mogą wystąpić na północy oraz częściowo na wschodzie regionu, gdzie porywy z pewnością przekroczą 70 km/h. Na otwartej przestrzeni porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze, dochodząc choćby do 80 km/h. Niektóre modele sugerują możliwość wystąpienia komórek konwekcyjnych, co może skutkować niewielkimi burzami, przynoszącymi jeszcze silniejsze porywy wiatru, niż jest to prognozowane

Pod spodem prognozowane porywy wiatru na poniedziałek 16.12.2024

Silny wiatr nadciąga nad region | fot. kachelmannwetter.com

Nie parkuj auta pod drzewem

Wiatr w porywach 70-80 km może nieść zagrożenie, dlatego apelujemy o nieparkowanie aut pod drzewami, schowanie lekkich przedmiotów z balkonów oraz o unikanie spacerów w parkach i terenach zalesionych. Nie można również wykluczyć przerw w dostawie energii elektrycznej. Warto zaznaczyć, iż wiatr przekraczający 70 km/h może łatwo łamać osłabione gałęzie lub, w skrajnym przypadku choćby konary drzew. Następnie mogą one spaść na samochód, drogę czy linie energetyczne, co zwiększa ryzyko uszkodzeń i niebezpieczeństwa. jeżeli to możliwe pozostań w domu.

Pogodę opracował Paweł Reducha – metolu.pl

Idź do oryginalnego materiału