Największa zajezdnia tramwajowa w Polsce już działa. Trwa rozruch zakładu na Annopolu [ZDJĘCIA I FILM]

3 tygodni temu

16 kilometrów toru tramwajowego i aż 100 zwrotnic. Na Annopolu trwa rozruch największej zajezdni tramwajowej w Polsce. Zajezdnia będzie bazą dla 152 tramwajów, za które będzie odpowiadało aż 430 pracowników.

Zajezdnia Annopol zajmuje obszar blisko 12 hektarów. Tramwaje są tu serwisowane, naprawiane, malowane i myte w 14 budynkach znajdujących się na terenie ekologicznego obiektu – obsadzonego roślinnością i częściowo zasilanego z odnawialnych źródeł energii.

Pierwsze 25 tramwajów wyjechało z zajezdni 29 października – w dniu otwarcia nowej trasy tramwajowej do Wilanowa. w tej chwili do obiektu przypisanych jest 38 brygad – przede wszystkim obsługujących pobliskie linie tramwajowe (1, 3, 4 i 25). Bez tej zajezdni Tramwaje Warszawskie nie byłyby w stanie obsługiwać zwiększonej liczby tramwajów – po uruchomieniu trasy do Wilanowa na tory codziennie wyjeżdża teraz rekordowa liczba 456 tramwajów (o 29 więcej niż przed oddaniem nowej trasy).

Zajezdnia tramwajowa na Annopolu. Fot. C. Warś /UM Warszawa

Obecnie trwa stopniowy rozruch zakładu, realizowane są również szkolenia pracowników. Według założeń rozruch obiektu ma zakończyć w I kwartale 2025 r.

– Zajezdnia Annopol to przede wszystkim miejsce pracy naszych pracowników, ludzi, dzięki którym każdego dnia na tory wyjeżdżają sprawne i bezpieczne tramwaje, zapewniające niezawodny transport mieszkańcom Warszawy. Obiekt ten to przykład nowoczesności w każdym calu. Posiadamy ekologiczną myjnię i lakiernię, a pod zadaszeniem jesteśmy w stanie garażować aż 152 tramwaje o długości 33 metrów – w warunkach, które znacząco zwiększają trwałość pojazdów – mówi Małgorzata Kaleta, członek zarządu Tramwajów Warszawskich ds. prawno-finansowych.

70 proc. zwrotnic działa zdalnie, bez udziału motorniczych

Zajezdnia Annopol mieści się pod symbolicznym adresem ul. Warszawskich Tramwajarzy 5. Zarządza nią inteligentny system, który identyfikuje każdy wjeżdżający i wyjeżdżający tramwaj. Sterowanie zwrotnicami i semaforami odbywa się automatycznie – bez udziału motorniczych. W sumie ponad 70 proc. zwrotnic jest przestawiana zdalnie.

Zajezdnia tramwajowa na Annopolu. Fot. R. Motyl/UM Warszawa

Duży nacisk położony został na ekologię. Poza pompami ciepła i panelami słonecznymi, w specjalnych zbiornikach jest gromadzona deszczówka, która zostanie wykorzystana do celów gospodarczych – spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni.

Powierzchnia biologicznie czynna wynosi ponad 24 tys. m kw., co stanowi ok. 20 proc. terenu zajezdni (roślinność wertykalna na elewacjach pięciu budynków, obsadzenie ekranów akustycznych, torowisko z zieloną zabudową na odcinku dojazdowym do zajezdni, nasadzenia zieleni).

Zajezdnia tramwajowa na Annopolu. Fot. C. Warś /UM Warszawa

Pierwsza warszawska zajezdnia od 61 lat

Ostatnią zajezdnię tramwajową – R-4 Żoliborz na Bielanach – otwarto w 1963 r. Jeszcze w latach 60. XX w. planowano budowę kolejnej zajezdni – właśnie na Annopolu. Koncepcję jednak odłożono z uwagi na zmianę założeń dotyczących obsługi komunikacyjnej stolicy i likwidację części tras tramwajowych (m.in. na Żelaznej, Powązkowskiej, Radzymińskiej, na Młociny czy do Wilanowa).

Idź do oryginalnego materiału