Największy poznański SOR będzie rozbudowany. „To poprawi jakoś usług szpitala”

5 godzin temu

We wtorek, 25 lutego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i nowy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu Dawid Murawa wmurowali kamień węgielny pod budowę Centrum Medycyny Ratunkowej oraz Wielkopolskiego Centrum Lecznictwa Ambulatoryjnego i Rehabilitacyjnego przy szpitalu.

– To, co dziś rozpoczynamy, ma znacząco poprawić jakość świadczonych usług zdrowotnych. Jest to inwestycja, na którą czekamy od lat, a jej najważniejszym elementem jest szpitalny oddział ratunkowy. Tutejszy SOR jest od wielu lat jednym z najważniejszych SOR-ów w Poznaniu. Przyjmuje ponad 50 tys. pacjentów rocznie. To bardzo wysoki wskaźnik, a obecna przestrzeń nie jest do tego dostosowana. Ten projekt ma przynieść ponad 2 tys. mkw. samego SOR-u. Zaplanowana konstrukcja będzie dwupoziomowa. W przyszłości będzie można rozbudować ją też o kolejne kondygnacje, w zależności od potrzeb i możliwości. Projekt, który rozpoczynamy, to jednak nie tylko SOR. To także 14 poradni specjalistycznych, które razem z SOR-em zdecydowanie usprawnią i polepszą poziom świadczonych usług w tym zakresie – tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Całość prac wyniesie blisko 160 mln zł, z czego ponad 158 mln zł sfinansuje budżet Województwa Wielkopolskiego. W ramach projektu powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 9 tys. mkw. Znajdą się w nim m.in. szpitalny oddział ratunkowy, wielospecjalistyczna przychodnia, pracownie diagnostyki obrazowej, sale konferencyjne oraz zaplecze socjalne.

Będzie nowocześnie i przestronnie. Dziś to dawne garaże

Dziś oddział ratunkowy działa w dawnych garażach, które kilkanaście lat temu zostały dostosowane do tej funkcji. Inwestycja pozwoli zwiększyć liczbę łóżek na sali obserwacji SOR z dotychczasowych 11 do 19. Powierzchnia oddziału będzie również ponad dwukrotnie większa, więc będzie można przyjmować więcej pacjentów wymagających natychmiastowej diagnostyki i leczenia. W części medycznej znajdą się nowoczesne poradnie i pracownie diagnostyczne. Oprócz tego w budynku będą funkcjonować gabinety zabiegowe przy poradniach, gabinety badań dla pacjentów przyjmowanych do szpitala, pracownia KTG, sala ćwiczeń dla kobiet w ciąży, gabinet badania słuchu.

– Dobre warunki w nowym SOR-ze odciążą wiele oddziałów w naszym szpitalu, dlatego iż istnieje spora grupa pacjentów, którzy nie muszą korzystać z dłuższej hospitalizacji. Inwestycja w nowy SOR poprawi jakość świadczonych usług w szerokim zakresie. Chciałbym, żeby była to nie tylko wizytówka szpitala, ale także Samorządu Województwa Wielkopolskiego – podkreślił Dawid Murawa, nowy Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Powstanie centralna rejestracja

W ramach inwestycji powstanie także centralna rejestracja. Umożliwi pacjentom zapis do poradni, ale i na planowe przyjęcia do szpitala, do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz SOR-u. W części diagnostycznej znajdą się nowoczesne pracownie – tomografii komputerowej, RTG oraz gabinet USG.

Zgodnie z planem inwestycja zakończy się w sierpniu 2026 r.

Fot. UMWW
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału