Narodowe Czytanie 2025 | 6.09

portalpolonii.com.au 3 dni temu

Ruszył nabór uczestników do 13. edycji akcji Narodowego Czytania. Bohaterem tegorocznej odsłony akcji jest Jan Kochanowski i jego poezja. Finał akcji odbędzie się w sobotę, 6 września 2025. Poniżej prezentujemy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy zapraszający do udziału w akcji.

Szanowni Państwo!

W ponadtysiącletnich dziejach naszej Ojczyzny literatura zajmuje szczególne miejsce. Od wieków przechowuje obyczaje i tradycję, przypomina o wartościach, które jednoczą narodową wspólnotę, ale przede wszystkim pozwala wniknąć w polską duszę, bo opowiada o nas samych – o Polakach i polskości. To właśnie dlatego lubimy wracać do naszych literackich arcydzieł i czytać klasykę polskiej literatury. Dowiodły tego poprzednie odsłony akcji Narodowego Czytania, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem i której przez dziesięć ostatnich edycji patronowaliśmy jako Para Prezydencka. Dziś, wzorem lat ubiegłych, zachęcamy Państwa do dalszego współtworzenia tej akcji.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest poezja Jana Kochanowskiego, w której głęboka zaduma nad światem łączy się z humorem, a idee humanizmu z dojrzałą refleksją obywatelską i troską o Ojczyznę. Nasz wybitny renesansowy twórca zawarł w swoich utworach emocje oraz przeżycia prawdziwie uniwersalne i dzięki temu bliskie nam współczesnym. Napisana przepiękną polszczyzną, pełna mądrych rad poezja Mistrza z Czarnolasu to niezwykła kronika myśli i obyczajów dawnej Rzeczypospolitej, która łączy pokolenia i jest przez cały czas aktualna.

Dlatego serdecznie zachęcamy Państwa do wspólnej lektury i odkrywania na nowo w Państwa oryginalnych interpretacjach pieśni, trenów i fraszek Jana Kochanowskiego w sobotę 6 września 2025 roku oraz do kontynuowania Narodowego Czytania w następnych latach. Jesteśmy przekonani, iż ta ważna i potrzebna akcja dalej będzie jednoczyć Polaków na całym świecie, przynosząc wszystkim uczestnikom prawdziwą euforia i satysfakcję z bycia razem podczas wielu inspirujących spotkań z kanonem polskiej literatury.

Z wyrazami szacunku i sympatii

Pierwsza Dama
Agata Kornhauser–Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2025-jan-kochanowski/uczestnicy-akcji/form.

Jan Kochanowski zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich poetów i największych twórców europejskich epoki renesansu. Urodził się w 1530 roku w Sycynie pod Zwoleniem. Studiował w Akademii Krakowskiej i na uniwersytecie w Padwie, w młodości podróżował po Europie. W 1559 roku powrócił do kraju i przyjął służbę dworzanina na dworach magnackich oraz na dworze królewskim. Kilkanaście lat później osiadł na stałe w dziedzicznym majątku w Czarnolesie, poświęcając się pracy pisarskiej. W tym okresie kontynuował pisanie pieśni i fraszek. Po śmierci ukochanej córki, Urszulki, opublikował cykl Trenów – arcydzieło literatury staropolskiej. Kochanowski zmarł nagle w 1584 roku w czasie obrad sejmu w Lublinie, został pochowany w krypcie zwoleńskiego kościoła.

Poezja Jana Kochanowskiego porusza różnorodne tematy – od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe. Opisuje życie dworskie i ziemiańskie, pojawiają się w niej wątki patriotyczne, refleksje moralne, nawiązania antyczne i biblijne. W wierszach odnajdziemy humanistyczną religijność, zachwyt życiem, ale też głęboką zadumę nad przemijaniem i ludzkim losem. Artysta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, a jego niezrównane dzieła do dziś pozostają żywe i przez cały czas inspirują.

Źródło: FB Narodowe Czytanie, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2025-jan-kochanowski
Zdjęcie tytułowe: baner promujący wydarzenie

Idź do oryginalnego materiału