Nawet 1900 złotych w ramach świadczenia na dziecko! Wnioski można składać od jutra

4 godzin temu

Program Aktywny Rodzic rusza od jutra. Osoby zainteresowane od 1 października będą mogli złożyć wnioski o jedno z trzech świadczeń w ramach programu. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwsze wpłaty dla beneficjentów mają wpłynąć na konta na przełomie listopada i grudnia tego roku

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

W poniedziałek, 1 października 2024 roku ruszy nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który skierowany jest do rodziców dzieci w wieku od. 12 do 35. miesiąca życia. W jego skład wchodzą trzy świadczenia, w tym „babciowe”, „żłobkowe” oraz świadczenie „aktywnie w domu”. Należy jednak zaznaczyć, iż na jedno dziecko co miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno ze świadczeń.

„Babciowe”, czyli świadczenie „aktywni rodzice w pracy”, wyniesie 1500 złotych miesięcznie przez dwa lata – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Natomiast rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają wsparcie w wysokości 1900 złotych miesięcznie.

Świadczenie „aktywnie w żłobku” ma z kolei zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 złotych do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Jest one skierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i wyniesie ono do 1500 złotych miesięcznie na dziecko lub do 1900 złotych miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością.

Natomiast świadczenie „aktywnie w domu” będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak w tej chwili funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, z tym, iż zakłada ono możliwość uzyskania pieniędzy na każde dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Jednak w tym przypadku rodzice mogą zadecydować, czy zachowają prawa nabyte do rodzinnego kapitału opiekuńczego, czy chcą skorzystać z nowego świadczenia.

Osoby chcące złożyć wnioski o świadczenie, mogą tego dokonać wyłącznie przez internet. Są cztery możliwości: przez platformę PUE ZUS (eZUS), aplikację mobilna mZUS, bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podano również, iż w ramach programu rodzice mogą w danym miesiącu na dane dziecko korzystać tylko z jednego świadczenia, jednak w trakcie jego obowiązywania mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj wsparcia.

Idź do oryginalnego materiału