Ponad 2000 złotych w ramach bonu senioralnego! Są jednak warunki

2 godzin temu

Bon senioralny jest nowym wsparciem finansowym dedykowanym osobom starszym, które rząd planuje wprowadzić, a decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym kwartale. Jednak z takiego dodatku ma skorzystać wyłącznie konkretna grupa odbiorców, która spełni szereg wymagań

Fot. Shutterstock

Bon senioralny kierowany jest dla osób starszych potrzebujących pomocy w codziennej egzystencji. Świadczenie to ma być skierowane do pracujących rodzin, które z uwagi na swoją aktywność zawodową nie są w stanie zapewnić wystarczającego wsparcia bliskiej osoby, wymagającej pomocy czy opieki.

Środki z wsparcia mają być przeznaczone na usługi o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora, które będą świadczone w ramach czterech obszarów, którymi są podstawowe zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych, pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna, a także zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Należy jednak zaznaczyć, iż wśród usług nie uwzględniono tych o charakterze medycznym.

O wyżej wspomniane wsparcie finansowe będą mogły ubiegać się osoby które ukończyły 75 rok życia oraz w przypadku których istnieje możliwość zidentyfikowania określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego, a które nie mogą zostać zaspokojone przez rodzinę.

Pod uwagę brane ma być również kryterium finansowe, określające, iż miesięczny dochód beneficjenta nie może przekraczać 5000 złotych brutto. Wobec zstępnego kryterium natomiast wyznaczono dolną i górną granicę zarobków. Oznacza to, iż zstępny musi być aktywny zawodowo. Bon senioralny będzie przysługiwał, jeżeli wysokość dochodu zstępnego:

  • nie jest niższa niż wysokość obowiązującego wynagrodzenia minimalnego
  • nie przekracza dwukrotności obowiązującego wynagrodzenia minimalnego (dla gospodarstwa jednoosobowego)
  • nie przekracza trzykrotności obowiązującego wynagrodzenia minimalnego (dla gospodarstwa wieloosobowego).

Projekt zakłada, iż bon senioralny ma być wypłacany w maksymalnej wartości równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, iż w tej chwili jego kwota wynosiłaby 2150 złotych. Pieniądze te nie będą jednak trafiać bezpośrednio do beneficjanta, a do dzieci lub wnuków seniora. Z tego powodu wniosek o przyznanie bonu będzie składany przez rodzinę w porozumieniu z seniorem.

Wyjaśniono również, iż wsparcie nie będzie przyznawane w sytuacji, gdy w gospodarstwie z osobą potrzebującą mieszka inna osoba dorosła, która nie pracuje i może opiekować się seniorem. Natomiast o ile tą osobą jest współmałżonek, mający więcej niż 75 lat to udzielone wsparcie będzie uwzględniać również jego potrzeby w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Idź do oryginalnego materiału