Nawet 366 zł więcej dla pracowników. Zmiana weszła już w życie

2 godzin temu

Od stycznia 2025 roku pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim mogą liczyć na wyższe świadczenia. Wzrost zasiłku chorobowego jest bezpośrednim efektem podwyżki płacy minimalnej, która od początku roku wynosi 4666 złotych brutto miesięcznie, czyli o 366 złotych więcej niż w drugiej połowie 2024 roku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak obliczana jest wysokość zasiłku?

Minimalna wysokość wynagrodzenia chorobowego nie może być niższa niż 80 procent pensji minimalnej, pomniejszonej o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe w ZUS (łącznie 13,71 procent). Po uwzględnieniu nowej płacy minimalnej i odliczeniu składek, podstawa do obliczenia zasiłku wynosi w tej chwili 4026,30 złotych, co przekłada się na 134,21 złotych dziennie. To oznacza, iż za każdy dzień zwolnienia pracownik otrzyma zasiłek o 10 złotych wyższy niż w poprzednim roku.

Kto i kiedy wypłaca świadczenie?

Za pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Po tym okresie obowiązek przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, ZUS przejmuje wypłatę świadczenia już od 15. dnia niezdolności do pracy.

Wysokość ostatecznego świadczenia zależy oczywiście od kilku innych czynników, jak tego czy pracownik pracuje na pełen etat, jakie ma wynagrodzenie i za jaki okres pobiera świadczenie.

Standardowo zasiłek chorobowy wynosi 80 procent podstawy wymiaru. Jednak w niektórych przypadkach przysługuje świadczenie w wysokości 100 procent, na przykład gdy niezdolność do pracy wynika z wypadku w drodze do pracy lub jest związana z ciążą.

Nowa wysokość zasiłku chorobowego obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku i dotyczy wszystkich pracowników uprawnionych do tego świadczenia.

Idź do oryginalnego materiału