Nekropolie Wrocławia – Cmentarz Grabiszyński

6 miesięcy temu

1 listopada wrocławianki i wrocławianie tłumnie przybyli odwiedzić groby bliskich na Cmentarzu Grabiszyńskim

Obecna nekropolia to jedna z trzech części dawnego kompleksu cmentarnego. Pierwsza z nich została założona w roku 1867 roku. Znajdowała się w nim neorenesansowa kaplica. Wszystko to uległo zniszczeniu podczas oblężenia Festung Breslau, a dziś jest częścią Parku Grabiszyńskiego.

Część druga to cmentarz użytkowany do dzisiaj. Ta część została założona w 1881 roku, a w 1882 roku powstała tu kaplica neoromańska. Z osób pochowanych przed rokiem 1945 zachowały się m.in. nagrobki: Vilmy Illing – zmarłej w 1903 roku aktorki dramatycznej; Rafała Ludwika Maszkowskiego, zmarłego w 1903 roku skrzypka, dyrygenta Wrocławskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Otto Muellera, zmarłego w 1930 roku malarza i grafika. Reszta niemieckich nagrobków została zlikwidowana w latach 50. XX wieku.

Część trzecia cmentarza znajduje się na terenie Parku Grabiszyńskiego. Powstała w 1916 roku. Do dziś zachowały się: cmentarz żołnierzy włoskich i cmentarz dzieci, na którym odbywały się pochówki także po II wojnie światowej. Resztę nagrobków zlikwidowano w 1963 roku.

Od 1945 roku Cmentarz Grabiszyński II jest miejscem ostatniego spoczynku wrocławianek i wrocławian. Znajdziemy tu m.in. nagrobki: prof. Marcina Bukowskiego (1902–1997) – architekta kierującego odbudową wrocławskich zabytków; Kazimierza Michalczyka (1955–1982) – tokarza z Elwro, postrzelony podczas demonstracji w czasie stanu wojennego; prof. Janiny Bogusławskiej-Jaworskiej(1930–2002) – lekarki, założycielki Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu; Zbigniewa Cynkutisa (1938–1987) – reżysera teatralnego i wielu, wielu innych.

Na cmentarzu znajdują się miejsca tradycyjnego pochówku, ale także pole urnowe.

„Aktualnie (2023) praktycznie wszystkie miejsca pochowku na cmentarzu są wykorzystane. Oprócz możliwości dochówków do dysponowanych przez rodziny istniejących grobów sukcesywnie okresowo są udostępnianie miejsca uzyskane po ekshumacjach i likwidacjach nieopłaconych grobów, zasadniczo tylko do pochówków urnowych”.
[Informacja ze strony ZCK].

Cmentarz Grabiszyński to jedna z piękniejszych nekropolii wrocławskich, bowiem nie brakuje tu starych drzew, bujnych krzewów i oplatających je bluszczy. To nadaje temu miejscu wyjątkowy, nieco parkowy charakter.

https://zck.wroc.pl/cmentarze-komunalne/cmentarz-grabiszyn/

Idź do oryginalnego materiału