Nie będzie Centrów Integracji Cudzoziemców na Północnym Mazowszu. „Po rosnącym oporze społecznym”

1 tydzień temu

Na Mazowszu miało powstać ich sześć – dwa na Północnym Mazowszu – w Ciechanowie i w Ostrołęce. Obcokrajowcy mieli w nich uzyskać m.in. informacje, odpowiednie kursy oraz poradnictwo i dzięki temu szybciej odnaleźć się w polskich realiach. Centra Integracji Cudzoziemców (CIC), bo o nich mowa, to efekt projektu, jaki do wykonania otrzymało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Te właśnie wycofało się z tworzenia punktów.

– W mazowieckim Centra Integracji Cudzoziemców nie powstaną w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie ani Płocku – informuje Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. – przez cały czas integracja społeczna we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale już tylko w Warszawie – to najnowsza koncepcja prowadzenia projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe” – przekazuje Hanna Maliszewska, rzeczniczka prasowa MCPS.

Zamiast zamiast otwierania punktów w byłych miastach wojewódzkich, projekt skupi się na jednym biurze w Warszawie oraz działaniach zdalnych, takich jak infolinia obejmująca całe województwo.

– Nasze zadania w tej kwestii nie zmieniają się – przez cały czas będziemy integrować społecznie, zapewniać informację niezbędną do tego, by obcokrajowcy mogli się odnaleźć w polskich realiach. Wciąż w planach jest edukacja i informacja międzykulturowa dla kadr pomocy społecznej czy pracowników oświaty. Zmienia się nieco sposób działania – będzie można z tego skorzystać stacjonarnie w Warszawie oraz zdalnie z innych części Mazowsza – wyjaśnia dyrektor MCPS – Aleksander Kornatowski.

Projekt finansowany ze środków europejskich prowadzony będzie przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w partnerstwie z wybranym wcześniej konsorcjum organizacji pozarządowych.

– Zmiany w projekcie wynikają z trudności, które pojawiły się po rosnącym oporze społecznym i politycznym w miastach województwa mazowieckiego, w których było zaplanowane otwarcie CIC – w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Płocku czy Ciechanowie. Intensywne protesty grup i organizacji społecznych sprawiły, iż wzrosło negatywne nastawienie wobec cudzoziemców, szczególnie osób z Bliskiego Wschodu i Ukrainy. Pojawiła się wyraźna niechęć do zrozumienia założeń projektu. Dodatkowo, decyzje samorządów innych województw, w tym wycofanie się m.in. małopolskiego czy łódzkiego z realizacji projektu w ramach środków FAMI, sprawiły, iż kształt mazowieckiego projektu uległ zmianom – dodaje rzeczniczka MCPS.

ren

Idź do oryginalnego materiału