Kontrole Ministerstwa Zdrowia ujawniają niezgodność ze standardami produkcji halloumi
Intensywne kontrole przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia ujawniły znaczące nieprawidłowości w przestrzeganiu norm produkcyjnych „ Χαλλούμι/Halloumi/Hellim ”, sztandarowego sera wyspy, zarejestrowanego jako produkt o chronionej nazwie pochodzenia (PDO) w Unii Europejskiej.
Kontrole, będące częścią rocznego programu bezpieczeństwa żywności, obejmowały produkty Halloumi pobrane od różnych producentów. Badania laboratoryjne przeprowadzone w listopadzie 2024 r. na Halloumi znanej marki, posiadającej etykietę PDO, wykazały, iż zawartość mleka owczego i koziego wynosiła zaledwie 5%, znacznie poniżej 19% wymaganych przez dekret wydany przez rząd i oficjalnego progu 50%+ wymaganego przez przepisy UE.
Zgodnie z rozporządzeniem UE zatwierdzonym w kwietniu 2021 r. tylko Halloumi produkowane na Cyprze zgodnie ze szczegółowymi kryteriami, w tym wymogiem, aby zawartość mleka owczego i koziego przewyższała zawartość mleka krowiego, może nosić oznaczenie PDO. Jednak ograniczona produkcja mleka owczego i koziego na wyspie utrudniła przestrzeganie przepisów, co skłoniło Cypr do zabezpieczenia okresu przejściowego trwającego do 2029 r.
Do tego czasu dopuszczalne są niższe procenty mleka owczego i koziego, regulowane dekretami wydanymi przez Ministerstwo Handlu. Od 2029 r. producenci będą musieli w pełni przestrzegać wymagań UE.
Wyniki Ministerstwa Zdrowia podkreślają trwające naruszenia, zaostrzone przez to, co krytycy opisują jako pobłażliwość rządu pod presją potężnych interesariuszy branży, w szczególności producentów mleka i hodowców krów. Pomimo ostrzeżeń i gróźb prawnych firmy, w których stwierdzono naruszenie, przez cały czas wprowadzają na rynek produkty niespełniające choćby obniżonych tymczasowych standardów.
Władze wydały surowe instrukcje dotyczące wycofania niezgodnych produktów z rynku. Jednak rozwiązanie problemu wymaga bardziej rygorystycznego egzekwowania, lepszej współpracy między interesariuszami i oporu wobec nacisków zewnętrznych.
Krytycy twierdzą, iż wpływowi gracze branży mleczarskiej, w tym hodowcy krów i duzi producenci sera, konsekwentnie sprzeciwiali się wymogom dotyczącym składu mleka PDO. Podobno działania lobbingowe opóźniły egzekwowanie i podważyły zgodność z przepisami.
Kontrowersje wokół Halloumi podkreślają szersze napięcia między ochroną dziedzictwa kulturowego Cypru a rozwiązywaniem problemów ekonomicznych w branży mleczarskiej. W miarę jak rosną apele o ściślejszy nadzór, rząd staje przed delikatnym balansowaniem, aby utrzymać integralność PDO, jednocześnie wspierając lokalnych producentów.