To był trudny dzień dla kierowców. W całym kraju, także w naszym regionie, odbyły się protesty rolników. Blokowane było drogi ekspresowe, krajowe i wojewódzki. Z samego rana bardzo duże utrudnienia pojawiły się między innymi na węźle Tatary na drodze ekspresowej S17, gdzie była reporterka Radia Lublin.
Już o godzinie 8.00 zablokowany został węzeł Lublin Tatary na drodze ekspresowej S17. Jak tłumaczył jeden z uczestników protestu, Krzysztof Kołtunik, radykalna metoda protestu to wynik katastrofalnej sytuacji, w której znaleźli się polscy rolnicy: – Wyrażamy swoje niezadowolenie na import produktów z Ukrainy, ale też przeciwko Zielonemu Ładowi. Stroimy pod ścianą, nie mamy wyboru, musimy dokonać radykalnych działań. To nasze być lub nie być.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Zablokowany został także wyjazd i wjazd do Lublina w Konopnicy. Rolnicy przechodzili przez przejście dla pieszych na Al. Kraśnickiej na wysokości kościoła. Całkowicie nieprzejezdne było też rondo w Maryninie, gdzie stały ciągniki z biało-czerwonymi flagami.
– Zaczynamy na Al. Kraśnickiej w Lublinie, a kończymy w Janowie Lubelskim – mówił w południe organizator protestu, Łukasz Kańczugowski: – Zaczynamy, jak widać, od Kraśnickiej przy kościele w Konopnicy. Blokada się ciągnie do Kraśnika, po Janów Lubelski. Z chłopakami jesteśmy w naszej grupie odpowiedzialni za Al. Kraśnicką, później jest rondo w Maryninie, węzeł, wyjazd na trasę ekspresową, następnie węzeł Węglin, Strzeszkowice i tak dalej, wszędzie nas widać. Przez tydzień od dnia dzisiejszego mamy zgłoszone zgromadzenie i w miarę potrzeby będziemy wyjeżdżać na ulice.
Do 27 lutego od 10.00 do 16.00 rolnicy będą okresowo blokować cztery miejsca na terenie gminy Konopnica. Węzeł Węglin na drodze S19, rondo w Maryninie, skrzyżowanie przy kościele w Konopnicy oraz drogę wojewódzką 747 przy węźle Węglin. Komunikacja miejska będzie w tym czasie jeździć objazdami. Objazdy muszą wybrać też kierowcy, którzy dziś, mimo zapowiedzi protestu, byli zaskoczeni utrudnieniami w ruchu: – Nie spodziewałem tego, nie wiem, jak tędy przejadę – mówili. – Takie blokowanie to utrudnianie życia zwykłym, szarym ludziom. To powinno być w mieście, pod urzędami. Bardzo mi ich szkoda, tylko powinni jechać do Warszawy.
Wszystkie protesty zabezpieczała policja.
27 lutego rolnicy z całej Polski planują wyjazd do Warszawy. Stolica ma być całkowicie sparaliżowana.
Kurów
Prawie sto pojazdów – głównie ciągników ale i aut osobowych blokowało w Kurowie przez 6 godzin drogę ekspresową S17. To jedno z trzech miejsc protestu na terenie powiatu puławskiego.
Na miejscu byliśmy z naszym mikrofonem rozmawiając między innymi z organizatorem blokady Pawłem Jarugą. – Pierwszy postulat to przede wszystkim ograniczenie napływu towarów spoza państw UE, bo jednak przez tyle lat jest nam mówione, iż mamy dbać o to bezpieczeństwo, co wiąże się z następnym postulatem, którym jest polityka UE – mówił Paweł Jaruga.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
– Walczymy o to, żeby napływ tego zboża i produktów rolnych z Ukrainy został wstrzymany – mówi Piotr Figura. – I walczymy przeciw Zielonemu Ładowi, który narzuca na nas Unia. Ogólnie w rolnictwie zaczyna się robić coraz ciężej. Gospodarstwa nastawione na produkcję rolną mają coraz ciężej, mają problemy ze sprzedażą zboża, kukurydzy. Jest problem, trzeba z tym walczyć.
– Staram się być pośrodku tego wszystkiego – mówi jeden z kierowców. – Rozumiem to wszystko, ale to może powinno być lepiej zarządzane, żeby dać ludziom przejechać i normalnie funkcjonować. Nie zdążę dzisiaj na spotkanie na pewno. Trochę to rozumiem, ale bardzo utrudnia.
– Nie posiadam takiego ładnego traktora, posiadam koniki. Przyszliśmy razem protestować. Pracuję ciężko, dlatego wspieram miejscową społeczność – mówi jeden z protestujących.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
– Miał być tranzyt. Miało wszystko jechać przez Polskę, ale nie do Polski. Teraz można zobaczyć na różnych portalach społecznościowych, co jedzie z Ukrainy na wagonach, jaki syf – mówią rolnicy. – Firmy polskie też się na tym bogacą, robią na tym biznes. Tona kukurydzy za granicą kosztuje 120 złotych. Przywozi do Polski, ma 360. Przebitka trzykrotna na tej kukurydzy. Tak nie może być. My produkujemy i niech nas Unia Europejska nie uczy rolnictwa, bo my Polacy dobrze wiemy. Nasza matka to jest ziemia.
Mimo zakończonej blokady dróg ekspresowych S 12 i S 17, wciąż utrudnień w ruchu można spodziewać się w Puławach. Ok. godziny 17.00 z dzisiejszych blokad w Kurowie, Żyrzynie i węźle drogi ekspresowej S 12 Puławy Wschód rolnicy przyjechali do miasta. Gromadzą się w okolicach ulicy Dęblińskiej, by za chwilę przejechać przez ulice: Piaskową, Piłsudskiego, Partyzantów i Lubelską.
– Chcemy uświadomić wszystkim, iż nasze postulaty dotyczące wymagań unijnych nie dotyczą tylko plantatorów, ale także ludzi niezwiązanych z rolnictwem – mówi jeden z protestujących, Paweł Jaruga. – Tutaj nikt nie mówi przede wszystkim o zeroemisyjności czy ograniczeniu emisyjności CO2 do 90 procent. I tu się zaczyna katalog rozszerzać, bo zaczyna dotykać każdego obywatela, z racji prywatnego auta osobowego – pewnie starszymi niż kilkuletnie nie będziemy mogli jeździć. Idźmy dalej: Zakłady Azotowe, które są gałęzią gospodarki w naszym powiecie, a zarazem spółką strategiczną w państwie, też będą musiały ograniczyć emisję CO2. o ile tego przemysł nie ograniczy, będzie płaciła kary, co przełoży się nie tylko na nawozy, ale i na inne produkty.
Kolumna ciągników zgromadzona w Puławach liczy ponad 160 pojazdów.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
MaK/ ŁuG/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski/ Łukasz Grabczak/ Iwona Burdzanowska
ZGŁOSZONE PROTESTY
Powiat lubelski i Lublin
20-27.02.2024 10:00-16:00
Miejscowość Strzeszkowice Duże, droga S19 w kierunku Lublina – blokada drogi.
Miejscowość Strzeszkowice Duże (KMP Lublin) droga serwisowa po stronie wschodniej S19 rondo – blokada drogi.
Miejscowość Zielona, skrzyżowanie DW835 z drogą 2284L – blokada drogi.
Węzeł Węglin w kierunku Warszawy i Rzeszowa droga S19 – blokada drogi.
Węzeł Węglin w kierunku Bełżyc, DK747 – blokada drogi.
Węzeł Tatary droga S17 – blokada drogi.
Konopnica al. Kraśnicka, skrzyżowanie przy kościele – blokada drogi.
Droga dojazdowa zjazd Jastków – Markuszów – blokada drogi.
Lublin – Rondo E. Brzozowskiego – blokada drogi.
Powiat bialski
20.02.2024 09:00-16:00
Miejscowość Wisznice droga DW812 – blokada drogi.
Powiat chełmski
09.02-09.03.2024 10:00
Miejscowość Okopy skrzyżowanie DK12 z DW816 – blokada drogi.
Powiat hrubieszowski
12-26.02.2024 09:00
Miejscowość Zosin przejście graniczne – blokada drogi.
Miejscowość Dołhobyczów przejście graniczne – blokada drogi.
Powiat janowski
20.02.2024 10:00-15:00
Miejscowość Dzwola, droga DK 74 – blokada drogi.
20.02.2024 10:00-17:00
Miejscowość Modliborzyce droga S19 DW857 – blokada drogi.
Powiat kraśnicki
Miejscowość Wilkołaz Skrzyżowanie dróg S19 i DK19 – blokada drogi.
Powiat lubartowski
Miejscowość Wólka Rozwadowska DK19 – blokada drogi.
Powiat parczewski
Miejscowość Parczew skrzyżowanie ul. 11 listopada- ul. Lubartowska DW813/DW815
Powiat puławski
20.02.2024 10:00-18:00
Węzeł Puławy Wschód droga S12 pas w kierunku Radomia – blokada drogi.
Węzeł Kurów w kierunku Warszawy droga S17 – blokada drogi.
20.02.2024 10:00-15:00
Węzeł Żyrzyn droga S17 – blokada drogi.
Powiat radzyński
Miejscowość Ulan Majorat droga DK63 – DP1218L – blokada drogi.
Miejscowość Borki droga S19 – blokada drogi.
Powiat rycki
20.02.2024 10:00-17:00
PKS Ryki- Starostwo Powiatowe, rondo w m. Moszczanka droga S17 – blokada drogi.
Powiat tomaszowski
09.02-10.03.2024 10:00
Miejscowość Hrebenne droga DK17 – blokada drogi.
Powiat lipski woj. mazowieckie
20.02.2024 09.00-18.00
Miejscowość Wola Solecka– blokada drogi.