„Nie okradaj się ze zdrowia”. Uważaj na fałszywe leki – poradnik

informatorbrzeski.pl 2 dni temu

Handlarze sfałszowanych leków są przestępcami. Najlepszy sposób na walkę z nielegalnymi sprzedawcami to rezygnacja z zakupów i zgłoszenie organom lub instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne podejrzanej strony. Zachowaj czujność w internecie, chroń siebie i innych przed zagrożeniem! Poniżej dostępny jest do pobrania poradnik bezpiecznych zakupów leków.

1. Leki bez recepty kupuj tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz i tylko z legalnych źródeł.

Leki kupuj tylko wtedy, gdy zaistnieje wyraźna i uzasadniona potrzeba medyczna. Nie kupuj ich pod wpływem chwili, unikaj zakupów przez internet, gdzie trudno zweryfikować sprzedawcę i źródło pochodzenia oferowanych preparatów. Jedynie zarejestrowane apteki zapewniają fachową wiedzę i doświadczenie farmaceutów.

Jeśli jesteś sportowcem, źródło pochodzenia leków będzie miało dla Ciebie podwójne znaczenie. Zdrowotne, ale i zawodowe. Leki z niesprawdzonych źródeł to większe prawdopodobieństwo dopingowej wpadki.

Jeśli chcesz mieć pewność, iż kupujesz produkt z oficjalnego źródła, to skorzystaj z Rejestru Aptek.

2. Leki na receptę kupuj wyłącznie w aptekach stacjonarnych lub rezerwuj w zarejestrowanych aptekach internetowych.

Leki na receptę są legalnie dostępne wyłącznie w aptekach stacjonarnych. Daje to gwarancję otrzymania dawki i postaci leku w pełni zgodnych ze wskazaniem lekarza. Mamy też możliwość konsultacji z farmaceutą i wyjaśnienia wątpliwości, które mogły pojawić się po wizycie lekarskiej. Sprzedaż w internecie leków wydawanych na receptę jest w Polsce zakazana! Za pośrednictwem internetu leki na receptę można jedynie rezerwować i odebrać osobiście w aptece stacjonarnej.

Jeśli jesteś sportowcem, dodatkowo upewnij się, czy lek, który musisz wziąć nie zawiera substancji zabronionych w sporcie. jeżeli tak jest, przygotuj dokumentację medyczną i uzyskaj tzw. TUE, czyli inaczej pozwolenie na terapię.

3. Nie kupuj w Internecie środków niewiadomego pochodzenia.

Zapewnienie anonimowego sprzedawcy, iż środek ma określone działanie, wcale nie musi być prawdą. Ani internetowy sprzedawca, ani nieznany producent nie dają żadnej gwarancji, iż w sprzedawanym produkcie naprawdę jest substancja, której potrzebujemy. Gdy kupujemy taki produkt, nie znamy jego składu ani procesu produkcji.

Jeśli jesteś sportowcem, szczególnie uważaj na suplementy. Te w ostatnich czasach bardzo chętnie produkują zorganizowane grupy przestępcze, dla których Twoje zdrowie ani kariera nie są ważne. Dla nich to łatwe pieniądze, a dla Ciebie realne problemy.

Jedynie zarejestrowane leki mają udowodnioną skuteczność i potwierdzone działanie lecznicze. Listę wszystkich zarejestrowanych w Polsce produktów leczniczych znajdziesz w Rejestrze Produktów Leczniczych.

4. Zanim kupisz, zastanów się, czy warto tracić zdrowie.

Oferowane w internecie sfałszowane leki, pseudoleki i podobne środki nazywane „produktami kolekcjonerskimi” mogą być groźnie dla Twojego zdrowia i życia! Producenci i sprzedawcy wiedzą, iż sprzedają produkt niewiadomego pochodzenia. Dla uniknięcia odpowiedzialności karnej używają zwrotów jak np. produkt „kolekcjonerski” lub „do badań”. W ten sposób troszczą się o siebie, nie o Ciebie.

W świecie sportu szczególnie ta sytuacja dotyczy SARM-ów, ale nie tylko. Na stronach sprzedawców widnieje wiele informacji zapewniających o bezpieczeństwie. Ale prawda jest taka, iż wiele substancji, takich jak wspomniane SARM-y, stanowią realne zagrożenie, co wiele razy zostało udowodnione brakiem dopuszczenia ich do obrotu dla ludzi.

5. Każdy lek z nielegalnego źródła traktuj jak sfałszowany.

Nawet jeżeli produkt leczniczy wygląda na oryginalny, nigdy nie ma pewności, czy jego zawartość też jest, albo czy data przydatności jest odpowiednia. To także mogą być leki z przemytu lub przechowywane w nieodpowiednich warunkach.
Pacjent nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji, czy taki specyfik nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Tylko legalne źródła gwarantują prawidłowe działanie leku.

Jeśli jesteś sportowcem wielokrotnie, natkniesz się na strony oferujące przydatne Ci produkty. Będą kusić ceną i będą wyglądać oryginalnie. Kiedy choć na moment w Twojej głowie pojawi się „czerwona lampka”, nie kupuj. Wszystko, co zażywasz, konsultuj z lekarzem albo ze sportowym dietetykiem.

6. Internet? Włącz ograniczone zaufanie.

Sprzedawcy będą obiecywać cudowne działanie ich środka, opowiadać o jego bezpieczeństwie, a choćby legalności. Nie wiesz jednak, kto jest po drugiej stronie internetowego łącza. Nie istnieje łatwa metoda weryfikacji obietnic sprzedawcy, a Ty ryzykujesz zdrowiem swoim i innych!

Podobnie jest w sporcie. „Szybkie efekty, zero wysiłku” – to zdanie nie jest prawdziwe. Żeby osiągnąć efekty, zawsze trzeba na nie pracować. Droga na skróty nie istnieje. Nie daj się zatem oszukać nieprawdziwym sloganom. Zwłaszcza kiedy jesteś profesjonalnym sportowcem. Nie pozwól sobie zniszczyć kariery.

7. Sprzedajesz leki bez wymaganych zezwoleń? Popełniasz przestępstwo!

Odsprzedaż i nieodpłatne przekazywanie leków przez osoby fizyczne np. pozostałości po zakończonej kuracji albo po zmarłych członkach rodziny, czy też pozyskanych w inny choćby legalny sposób jest przestępstwem.

Sprzedając leki bez wymaganych zezwoleń, bierzesz odpowiedzialność za czyjeś zdrowie i życie. Narażanie innych jest przestępstwem.

Kiedy robisz takie rzeczy w środowisku sportowym, dodatkowo narażasz zawodnika na przedwczesne zakończenie kariery sportowej, co często wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia – także psychicznego. Bądź odpowiedzialny. Nie tylko za siebie.

8. Nie bądź obojętny!

Wiele stron internetowych prowadzących sprzedaż leków działa nielegalnie. o ile zidentyfikujesz taką stronę, zgłoś to organom lub instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne. Zachowaj czujność w Internecie, chroń siebie i innych przed zagrożeniem.

W świecie sportu działa także Polska Agencja Antydopingowa, która współpracuje ze służbami, m.in. w rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych handlujących nielegalnymi substancjami, dopingiem, podrabianymi suplementami i odżywkami dla sportowców.

Pamiętaj, iż wpadki dopingowe to nie tylko świadome oszukiwanie, ale często brak wiedzy. jeżeli coś wzbudza Twoje wątpliwości. Nie czekaj. Daj znać.

Kampania „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” prowadzona jest w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Policji i POLADA.

Ambasadorkami akcji są sportsmenki – łyżwiarka szybka Luiza Złotkowska, wicemistrzyni olimpijska z Soczi i brązowa medalistka Igrzysk w Vancouver oraz kajakarka Justyna Iskrzycka, brązowa medalistka Igrzysk w Tokio.

Poniżej dostępny jest do pobrania poradnik bezpiecznych zakupów leków.

Pliki do pobrania

  • „Nie okradaj się ze zdrowia” – poradnik
    317.31 KB

Policja

PLAKAT

Idź do oryginalnego materiału