Niemieckojęzyczne i autorskie spektakle młodzieżowe, które zachwyciły publiczność

vdg.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 1J9A6962


23 i 24 listopada 2024 roku Centrum Kultury w Głogówku stało się sceną dla młodych talentów teatralnych mniejszości niemieckiej. To tutaj odbył się finał projektu „Jugendbox”, organizowanego przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK).

Jak co roku, Związek oferuje młodzieży możliwość wzięcia udziału w projekcie teatralnym o nazwie „Jugendbox”. Jego celem jest samodzielne przygotowanie sztuki teatralnej w języku niemieckim, nad którą uczestnicy pracują przez kilka miesięcy biorąc udział w warsztatach. Rezultat ich pracy prezentowany jest pod koniec roku w ramach finałowego festiwalu teatralnego.

„Głównym celem projektu Jugendbox jest oczywiście rozwijanie języka niemieckiego, ale to nie w sposób taki typowo szkolny, tablicowy, tylko poprzez rozwijanie pasji, poprzez kontakt z literaturą, poprzez poruszanie tematów, które dotykają bezpośrednio młodych ludzi. Ćwiczą także występy i prezentacje przed publicznością, co jest istotną umiejętnością, która z pewnością przyda im się w przyszłej karierze zawodowej” – mówi koordynator projektu Sebastian Gerstenberg. „Tegoroczny finał projektu był idealną okazją do zobaczenia, jakimi tematami interesuje się dzisiejsza młodzież oraz jak je interpretuje i przedstawia w języku niemieckim. To właśnie owoce ich przygotowań są dowodem na to, iż kreatywnie i odważnie potrafią podchodzić do różnych wyzwań.”

Podczas tegorocznego festiwalu teatralnego uczestnicy zachwycili publiczność niezwykłymi spektaklami. Dlatego wybór zwycięzców był trudnym wyzwaniem dla jury, w skład którego weszli Anka Graczyk, Romana Janik i Manuela Leibig. Po długich naradach udało się jednak wyłonić najlepsze grupy teatralne:

1 miejsce – DFK Olesno za sztukę „Mein Traum” – opiekunki grupy Anna Dzielawski i Monika Giesa-Köhler

2 miejsce – DFK Toszek za sztukę „Himmlische Hölle” – opiekunka grupy Aleksandra Kupczyk

3 miejsce – DFK Wałbrzych za sztukę „Es gibt mich doch” – opiekunka grupy Iwona Rudnicka

Wyróżnienia aktorskie otrzymali:

Olivia Rawski z DFK Koźle za rolę matki w sztuce „Erwartungen vs Realität”

Julia Ernst, Paulina Mierzwa i Emilia Nowak za rolę „odlotowych” babć w sztuce „Jung sein, das ist schön? Alt sein noch viel schöner?”

Aleksandra Poremba za rolę starej sąsiadki Kristy w sztuce „Stille des Lichts”

Melania Woźnica za rolę służącej w sztuce „Intrige aus Liebe”

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom!

Poza występami uczestnicy wzięli udział także w niemieckojęzycznej mszy świętej, a także dobrze bawili się podczas gry miejskiej. Ta emocjonująca gra miejska nawiązywała do tematu szlacheckiego życia. Na specjalnie przygotowanych stacjach uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami, takimi jak walka na miecze czy strzelanie z łuku, za które zbierali punkty. Na festiwalu wśród gości znaleźli się m.in. burmistrz Głogówka Piotr Bujak, przewodniczący rady miejskiej w Głogówku Jerzy Kunert, członek zarządu ZNSSK Łukasz Jastrzębski, Róża Zgorzelska, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura z mężem oraz przewodnicząca BJDM Paulina Widera.

Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza. Partnerami wydarzenia są również Gmina Głogówek, Centrum Kultury w Głogówku oraz Biblioteka Eichendorffa w Opolu.

Autorem zdjęć jest: Jan Kruk

Idź do oryginalnego materiału