Nietypowe objawy boreliozy – zobacz, na co powinieneś uważać!

1 tydzień temu

[Materiał partenera] Borelioza stanowi jedną z najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jednym z pierwszych objawów charakterystycznych dla tej choroby jest rumień wędrujący, uznawany za jednoznaczny objaw potwierdzający boreliozę. Jednak według najnowszych statystyk dostarczonych przez ekspertów wiemy, iż rumień wędrujący pojawia się u zaledwie 30-50% chorych. Reszta osób może przez lata żyć w nieświadomości choroby, której objawy nie zawsze wydają się nam tak oczywiste. Wyróżniamy dwa typy rozpoznania boreliozy: wczesne i późne. Pierwsze obejmuje objawy takie jak wystąpienie rumienia, pojawienie się chłoniaka limfocytowego, bóle stwowo-mięśniowe, a także ogólne osłabienie. Późne rozpoznanie to szereg objawów z różnych układów organizmu: sztywność mięśni, trzeszczenie karku, zaburzenia pamięci i koncentracji, dzwonienie w uszach, a także skoki ciśnienia. Borelioza to jedna z chorób, których rozpoznanie może trwać miesiące, a choćby lata. Poznaj jedne z najbardziej nietypowych objawów boreliozy i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić!

Atypowa borelioza, czyli lista nieoczywistych objawów, jakie może doświadczać osoba chora

Borelioza określana jest mianem „podstępnej choroby”, głównie z tego powodu, iż objawy sugerują szereg innych chorób. Tymczasem obecność bakterii Borrelia wyniszcza wiele narządów jednocześnie. Symptomy choroby są niespecyficzne, a po latach obserwacji można podzielić je na częste i te należące do rzadkich, atypowych. W drugiej grupie znalazły się między innymi:
• utrata lub przybranie na wadze bez wyraźnych powodów;
• objawy kardiologiczne (np. zapalenie mięśnia sercowego, migotanie przedsionków);
• wysoka drażliwość skóry na dotyk;
• wypadanie włosów bez wyraźnych przyczyn;
• częste anginy;
• drżenie rąk i innych części ciała;
• nadwrażliwość na dźwięki.

Oprócz tego, w specyficznych przypadkach choroby mamy dziś do czynienia z neuroboreliozą – jej rozpoznanie opiera się na wyszczególnieniu objawów neurologicznych, które dominują nad innymi symptomami. Cechą charakterystyczną neuroboreliozy są zaburzenia w obrębie centralnego oraz obwodowego układu nerwowego, takie jak:
• zaburzenia pamięci;
• porażenie nerwu twarzowego (zwłaszcza po jednej stronie twarzy);
• zaburzenia pamięci oraz koncentracji (również: orientacji przestrzennej);
• ostre zapalenie opon mózgowo-rodzeniowych.

W leczeniu boreliozy ogromne znaczenie ma czas reakcji. Nieleczona borelioza może bowiem doprowadzać do kalectwa, a choćby śmierci. Powikłania i skutki nieleczonej boreliozy obejmują uszkodzenia, których cofnięcie nie jest w ogóle możliwe; mowa tutaj między innymi o zmianach neurologicznych, kardiologicznych i stawowych.

Diagnoza i leczenie boreliozy – co trzeba wiedzieć

Specjalistyczna diagnostyka boreliozy opiera się na wykonaniu testów serologicznych, w których wykrywane są przeciwciała produkowane przez układ immunologiczny pacjenta. Test na boreliozę wykonuje się zwłaszcza w przypadku, gdy objawy podane przez pacjenta sugerują chorobę, jednak nie doszło do rozpoznania rumienia wędrującego. Równie popularne jest wykonanie testów molekularnych, które pozwalają na bezpośrednie wykrycie oraz identyfikację DNA bakterii Borrelia w próbce krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego lub w tkankach osoby badanej. Wybór testu w dużej mierze zależy od decyzji lekarza, a także specyfiki samego przypadku. Badanie na boreliozę oferuje między innymi gabinet HERBASOL, specjalizujący się w diagnostyce chorób odkleszczowych. Szybkie rozpoznanie i wdrożenie w życie czynności zapobiegawczych spowalnia rozwój choroby, minimalizując ryzyko rozwinięcia się nieodwracalnych objawów. Warto reagować w porę i nie ignorować objawów – bierność może okazać się tragiczna w skutkach.

Idź do oryginalnego materiału