Nowa obwodnica w woj. opolskim otwarta. Takiej drogi w regionie jeszcze nie było

1 rok temu

Obwodnica Olesna otwarta dla kierowców

Obwodnica Olesna otwarta po ponad czterech latach od podpisania umowy na realizację. Przy czym należy pamiętać, iż wykonawca odpowiadał też za opracowanie dokumentacji drogi. Prace w terenie rozpoczęły się wiosną 2021 roku.

W ciągu nieco ponad dwóch lat drogowcy wykonali ponad 25 km nowej drogi omijającej Olesno. To pierwszy odcinek trasy S11 w woj. opolskim i pierwsza droga tej klasy w regionie. Kierowcy mają na niej do dyspozycji dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu.

Obwodnica Olesna otwarta – węzeł Olesno

W ramach budowy obwodnicy Olesna powstały 24 obiekty mostowe. Największym obiektem drogowym jest węzeł Olesno, który znajduje się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487. Z kolei największymi obiektami mostowymi są dwa wiadukty nad linią kolejową Tarnowskie Góry – Kluczbork. Pierwszy ma 135 metrów długości, drugi 126 m.

Co z pozostałymi odcinkami trasy S11?

Początek nowej opolskiej obwodnicy znajduje się na drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka. Tam jest tymczasowe rondo łączące DK11 z trasą S11. Koniec obwodnicy Olesna jest na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica.

Obwodnica Olesna otwarta w poniedziałek 24 lipca w godzinach popołudniowych jest elementem drogi ekspresowej S11. Docelowo ma ona łączyć porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Ułatwić ma też dojazd nad morze.

Obwodnica Olesna otwarta – to pierwsza droga tej klasy w woj. opolskim

Przy czym jest to pieśń przyszłości. Na razie gotowe są odcinki trasy. Druga część trasy S11 w woj. opolskim, która połączy obwodnicę Kępna z obwodnicą Olesna, ma decyzję środowiskową. Mowa o drodze, która będzie prowadzić przez teren powiatu kluczborskiego. Z drugiej strony, na odcinku od końca nowej obwodnicy do Tarnowskich Gór i Lublińca, realizowane są prace koncepcyjne.

Druga obwodnica otwarta w tym roku

Obwodnica Olesna pochłonęła ponad 800 mln zł. Ponad połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. To druga obwodnica otwarta w tym roku przez opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pierwszym była 13-kilometrowa obwodnica Praszki, otwarta pod koniec kwietnia.

GDDKiA pracuje nad kolejnymi obwodnicami. To obejścia Zawady, Lędzin i Sidziny, a także Brzegu i Prudnika.

Idź do oryginalnego materiału