Od 1 lipca 2025 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Pile przy ulicy Rydygiera 1 działalność rozpoczęła Poradnia Medycyny Rodzinnej. W ramach POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) pacjenci mogą uzyskać opiekę specjalisty medycyny rodzinnej – lek. Magdy Marzec.
Szczegółowy zakres działalności poradni medycyny rodzinnej obejmuje:
– Profilaktykę i promocję zdrowia
– Regularne wizyty kontrolne, szczepienia, badania przesiewowe, edukacja zdrowotna, pomoc w wyborze zdrowego stylu życia.
Programy profilaktyczne
– Program Moje Zdrowie to ogólnopolski bezpłatny program profilaktyczny, który ma na celu wczesne wykrywanie i zapobieganie chorobom. Obejmuje szeroki zakres badań dobieranych indywidualnie dla wszystkich pacjenta.
– CHUK, czyli Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia, który ma na celu wczesne wykrywanie i redukcję ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
– Program profilaktyki gruźlicy dla dorosłych, realizowany przez pielęgniarki POZ, który ma na celu identyfikację osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania.
Opieka pielęgniarska i wizyty domowe
W ramach poradni będzie możliwość uzyskania opieki pielęgniarki środowiskowej i położnej. Opieka obejmuje szeroki zakres świadczeń zarówno profilaktycznych jak i leczniczych.
Diagnostyka i leczenie chorób
Lekarz rodzinny diagnozuje i leczy szeroki zakres schorzeń, w tym infekcje wirusowe, choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, cukrzycę, choroby endokrynologiczne, skóry, a także chorobę zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa.
Kierowanie na badania i do specjalistów
W przypadku konieczności lekarz rodzinny kieruje pacjentów na badania diagnostyczne, konsultacje u lekarzy specjalistów lub do szpitala.
Rehabilitacja i leczenie uzdrowiskowe
Lekarz POZ może kierować pacjentów na rehabilitację oraz leczenie uzdrowiskowe.
Wystawianie recept oraz orzecznictwo
Lekarz rodzinny wypisuje recepty na leki, w tym na podstawie zaleceń lekarzy specjalistów, a także może wystawić skierowania na wyroby medyczne i środki pomocnicze.
Działalność orzecznicza obejmuje m.in. wystawianie zaświadczeń o stanie zdrowia, wniosków o orzeczenie niepełnosprawności oraz zwolnień lekarskich.
Teleporady
Poradnia medycyny rodzinnej oferuje możliwość konsultacji telefonicznych, co jest szczególnie przydatne w przypadku drobnych dolegliwości lub kontroli, wystawiania recept na stosowane leki oraz skierowań.
Współpraca z innymi placówkami
Aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentem lekarz rodzinny współpracuje z innymi placówkami medycznymi, w tym szpitalami i poradniami specjalistycznymi.
Poradnia Medycyny Rodzinnej przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile ma pełną możliwość korzystania z szerokiego zaplecza wielospecjalistycznego szpitala.
W dalszym ciągu jest możliwość składania deklaracji przez zainteresowane osoby.
– Bardzo się cieszę, iż udało się otworzyć gabinet medycyny rodzinnej w strukturach naszego szpitala. To dobry krok w kierunku zwiększenia dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej i kompleksowej opieki nad pacjentem. Dzięki temu nasi pacjenci zyskują łatwiejszy dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych – mają możliwość od razu po wizycie u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wykonać badania laboratoryjne, zarejestrować się do specjalistów, czy skierować się na inne badania diagnostyczne. To znacznie przyspiesza cały proces leczenia i podnosi jego jakość, eliminując konieczność przemieszczania się między różnymi placówkami – mówi Grzegorz Sieńczewski – dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.


