Nowe autobusy elektryczne na ulicach miasta oraz zapowiedź nowej PKM

20 godzin temu

Podczas czwartkowej 24 lipca konferencji prasowej poinformowano, iż za kilka miesięcy wdrożony zostanie zintegrowany system Nowej Pilskiej Karty Miejskiej, która m.in. umożliwia zakupy biletów elektronicznych, doładowania portmonetki, podgląd historii transakcji czy otwiera szereg rabatów: kultura, sport, rozrywka. Ponadto poinformowano, iż do Piły dotarły nowe autobusy elektryczne, które z dnia na dzień rozpoczną kursowanie po pilskich ulicach. Nowe pojazdy mają poprawić komfort mieszkańców, zmniejszyć hałas oraz ograniczyć emisję spalin w centrum miasta.

– Chcielibyśmy Państwu dzisiaj zaprezentować projekt, na którym pracujemy, który niebawem zostanie wdrożony. Mowa o Pilskiej Karcie Miejskiej. Ktoś by powiedział, iż przecież taka karta istnieje. Natomiast od czasu, kiedy została wprowadzona, technologia wykonała kilka gigantycznych skoków i postanowiliśmy stanąć na wysokości zadania i zaktualizować taką kartę po to, żeby służyła na rzecz mieszkańców. I to będzie ich główna domena, taki atrybut, iż będzie preferować mieszkańców Piły, którzy tutaj mieszkają płacą tutaj podatki, korzystają z wielu usług i właśnie te usługi w wielu przypadkach będą mogły być w jakiś sposób podawane przez Kartę Miejską, ale też przez powiązaną z nią aplikację. Dzisiaj każdy na nas ma wiele różnych kart a chcemy, aby ta jedna karta dawała szereg uprawnień, żebyśmy poprzez tę aplikację, mogli publikować informacje, aktualizować pewne rzeczy, ale też jakby zapraszać na pewne wydarzenia w mieście, ale dawać też pewne uprawnienia – mówi Beata Dudzińska, prezydent Piły.

Za innowacyjne rozwiązania dla komfortu mieszkańców i turystów, czyli za nową Pilską kartę Miejską będzie odpowiadać firma Mera Systemy, z która MZK podpisał 24 lipca umowę. Projekt przewiduje modernizację kasowników, wdrożenie nowego oprogramowania, integrację z systemami zewnętrznymi oraz uruchomienie portalu pasażera. Zostanie także rozbudowany system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Nowy system umożliwi zakup i zarządzanie biletami w aplikacji mobilnej, korzystanie z płatności zbliżeniowych oraz elastyczne dopasowanie formy biletu do potrzeb pasażera. Użytkownicy będą mogli wybrać spośród kilku wygodnych nośników – od aplikacji w telefonie, przez smartwatch, kartę miejską, aż po kod QR. Dla chętnych przez cały czas dostępne będą także tradycyjne bilety papierowe.

– Nasza obecna karta to jest 2019 rok. To jest technologia z 2005 roku, 2006 roku, a więc wszystko, co można było z tego miasta wycisnąć, to się udało. Dobrze, iż działa. PKM jest jedynym kanałem dystrybucji biletów okresowych i nośnikiem elektronicznej portmonetki. Brak aplikacji umożliwiającej dystrybucje biletów. Aplikacje Mobilne (Mobilet ,Skycash) niepowiązane z systemem PKM. Co będzie w nowej PKM? Przede wszystkim korzyści dla pasażera, uproszczenie sprzedaży, a więc te wszystkie rozproszone systemy dla 95,7% użytkowników, blisko dla wszystkich, będzie oferowała jeden system i jeden typ urządzenia. Ten kasownik, m.in. który jest przedmiotem kontaktu, obsługuje tak naprawdę, proszę Państwa, wszystko. Obsługuje kartę miejską, bilety papierowe, biletomat. Tu można te wszystkie karty, te wszystkie elementy zrealizować. W każdym autobusie będą trzy takie kasowniki, czyli nie tak, jak dotychczas w jednym punkcie można było kupić bilet w formie elektronicznej dzięki karty płatniczej. No wiadomo, iż to się wiąże nie tylko z wygodą, ale także z ekologią. Będzie mniej biletów papierowych w naszym otoczeniu. Nie będzie potrzeby drukowania biletów i biletomatów, ponieważ urządzenie, sam w sobie będzie zapamiętywać zakup biletów i przy ewentualnej kontroli ta weryfikacja będzie następowała tylko na podstawie uważania kart. Pytanie naturalne, co z tradycyjnym biletem papierowym? Mamy świadomość tego, iż duża część naszych klientów jest przyzwyczajona, tak chyba tego słowa trzeba użyć, do tradycyjnej metody, czyli biletów papierowych. Więc będzie przez cały czas można używać biletów papierowych, będą miały nieco inny, charakterystykę weryfikacji. To będzie QR-kod. Ten bilet papierowy będzie można nabyć w naszych biurach obsługi klientów i też w punktach handlowych partnerów. Kasowanie będzie się odbywało na przystawieniu biletu do kasownika, gdzie będzie przeczytany QR-kod, tak jak to się odbywa w wielu miejscach. Co ze starą PKM? Proszę Państwa, tą kartę będzie można przez cały czas używać, czyli nie będzie potrzebny wymiar tej karty, będzie potrzeba jego jednorazowej Termin od podpisania umowy to jest sześć miesięcy, czyli łatwo sobie policzyć, iż to jest połowa stycznia przyszłego roku, ale tutaj jesteśmy po takim rozmowach, iż myślę, iż tutaj jest ambicja dla każdym ze stron – dodaje Tadeusz Majewski, prezes MZK Piła.

Po wakacjach ruszy szeroko zakrojona kampania informacyjno-promocyjna, dzięki której mieszkańcy dowiedzą się, jak korzystać z nowych funkcjonalności oraz jak zaktualizować dotychczasową kartę. Wartość projektu to ponad 5,2 mln zł, z czego niemal 3 mln złotych pochodzi z dofinansowania. Projekt pn. „Wdrożenie zintegrowanego systemu Nowej Pilskiej Karty Miejskiej wraz ze sprzedażą biletów dzięki metod płatności zbliżeniowych i rozbudową systemu dynamicznej informacji pasażerskiej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027.

Ponadto w taborze MZK Piła pojawiły się kolejne trzy autobusy elektryczne, ale pierwsze, które mają powiększoną baterię, tak zwany wydłużony zasięg. Bateria, pozwala na całodzienną eksploatację, czyli po nocnym ładowaniu autobusu, który odbywa się w czasie 4-5 godzin, ten pojazd może swobodnie przejechać 300 km. interesujące jest to, iż po wejściu do autobusu zauważymy, iż nie mamy tak zwanej zabudowy wieżowej, czyli tylni, rząd siedzeń to już są siedzenia od lewej do prawej. Także to jest też większa dostępność dla pasażerów.

MZK czeka jeszcze na dostarczenie do swojego taboru 12 autobusów w tym 7 autobusów elektrycznych i 5 wodorowych. W skali roku z autobusów MZK korzysta ok. 7 milionów pasażerów.

Sebastian Daukszewicz

Idź do oryginalnego materiału