Nowe przedszkole w Chrząstowicach. Tu będą nauczać języka mniejszości

1 rok temu

Katolickie przedszkole z nauczaniem niemieckiego

Uroczystość, podczas której otwarto nowe przedszkole w Chrząstowicach, była okazją, by zobaczyć występy dzieci oraz gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej DFK. Elementem wydarzenia było zasadzenie symbolicznych drzew.

Wśród zaproszonych gości byli:

  • Natalie Pawlik, pełnomocnik rządu Niemiec ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych,
  • Peter Herr, konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu,
  • Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice,
  • Henryk Lakwa, starosta opolski
  • oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Budynek przedszkola należał wcześniej do tych sióstr i służył jako klasztor oraz przedszkole. Jednak ze względu na brak nowych powołań, ale także konieczność kompleksowego remontu budynku, siostry opuściły go pod koniec lipca 2022 r.

Po porozumieniu osiągniętym w kilku rozmowach z siostrami, w tym samym roku budynek przejął Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Chodziło o prowadzenie chrześcijańskiego i dwujęzycznego przedszkola.

Budynek musiał przejść całkowitą renowację. Chodziło o spełnienie wymagań służb państwowych. Remont sfinansowało niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (BMI). Przebudowy doczekał się klatka schodowa, szatnia, toalety, kuchnia, wielofunkcyjne sale dydaktyczne oraz pomieszczenia dla personelu przedszkola. W ten sposób powstały pomieszczenia, w których może uczyć się do 48 dzieci. Pierwsze 30 dzieci rozpoczęło zajęcia 1 września.

Nowe przedszkole w Chrząstowicach – nowy początek

Program przedszkolny będzie obejmował kreatywne zajęcia dla uczniów z mniejszości niemieckiej, a także z polskiej większości. W przyszłości dzieci będą również wnosić dwujęzyczny wkład w kulturę.

– Nowe przedszkole w Chrząstowicach, to nie tylko nowe mury, pomieszczenia i wyposażenie. To też nowy początek, który stał się możliwy dzięki tym wszystkim, którzy założyli Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne CUD i którzy niezależnie od tego, skąd są i jaką czują tożsamość, powiedzieli wprost: Chcemy, aby nasze dzieci miały możliwość edukacji w placówce o profilu katolickim i językowo-mniejszościowym – mówił Rafał Bartek lider stowarzyszenia i mniejszości niemieckiej.

– Otwarcie tej placówki naocznie pokazuje, jak ważna jest praca Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. To przedszkole da dzieciom niezwykłą możliwość wzrastania w dwóch językach już od najmłodszych lat. Współistnienie języków polskiego i niemieckiego oraz kultur będzie dla nich normalnością – powiedziała w czasie otwarcia Natalie Pawlik.

Więcej o przedszkolu i jego historii w najbliższym dodatku „Heimat. Mała Ojczyzna”.

Idź do oryginalnego materiału