Nowe środki przeciwko nadużyciom w zwolnieniach lekarskich

ifrancja.fr 4 tygodni temu

W odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby fałszywych zwolnień lekarskich, od czerwca 2025 roku papierowe zwolnienia, których autentyczności nie można zweryfikować, będą odrzucane.

Thomas Fatôme, dyrektor generalny francuskiej Narodowej Kasy Ubezpieczenia Zdrowotnego (Assurance Maladie), ogłosił w piątek na antenie RMC, iż od czerwca ubezpieczenie zdrowotne będzie akceptować wyłącznie zwolnienia lekarskie na oficjalnych formularzach Cerfa z kodami QR, umożliwiającymi ich weryfikację. Nowe druki są rozsyłane do szpitali i gabinetów lekarskich.

Celem tego rozwiązania jest uniemożliwienie dalszych nadużyć, m.in. poprzez wyeliminowanie możliwości posługiwania się kopiami.

Fatôme podkreślił również, iż preferowaną formą wystawiania zwolnień lekarskich będzie wersja elektroniczna, która pozwala na łatwiejszą identyfikację lekarza oraz śledzenie historii wystawionego zwolnienia. Assurance Maladie rozwija także systemy oparte na sztucznej inteligencji, które – we współpracy ze start-upami – mają pomóc w skuteczniejszym wykrywaniu oszustw.

W 2024 roku wykryto oszustwa związane ze zwolnieniami lekarskimi na łączną kwotę 42 milionów euro – to 2,4 razy więcej niż rok wcześniej. Aż 30 milionów z tej sumy dotyczyło fałszywych L4 sprzedawanych w Internecie.

Dzięki wcześniejszym kontrolom udało się zablokować 60% nienależnych wypłat. W ubiegłym roku nałożono również 7 tys. kar finansowych na osoby dopuszczające się nadużyć – to dwukrotnie więcej niż w 2023 roku.

Łącznie, w 2024 roku Assurance Maladie wykryła i zatrzymała oszustwa na kwotę 628 milionów euro, co oznacza wzrost o 35% w porównaniu z 2023 rokiem.

Co istotne, aż 68% nadużyć pochodziło od pracowników ochrony zdrowia – lekarzy i innych świadczeniodawców ambulatoryjnych – co przełożyło się na 416 milionów euro. Oszustwa po stronie pacjentów wyniosły 109 milionów euro, a pozostałe 14% (czyli około 88 milionów euro) przypadało na instytucje medyczne. Dzięki skutecznym działaniom prewencyjnym udało się zapobiec wypłacie 263 milionów euro.

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału