Na Wildzie tegoroczny etap modernizacji objął 14 przejść dla pieszych, w których obniżono krawężniki, by ułatwić dostęp osobom poruszającym się na wózkach, rodzicom z dziećmi, a także seniorom. Dodatkowo wprowadzono fakturowe oznaczenia nawierzchni (FON), specjalne płytki z wypustkami, które pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym w orientacji. Informują one o kierunku ruchu, miejscu zatrzymania czy zbliżającej się przeszkodzie. W ciągu ostatnich trzech lat w tej dzielnicy dostosowano w ten sposób już 87 przejść.
Równocześnie zakończono prace na dziesięciu przystankach autobusowych nad trasą PST, pomiędzy ulicami Słowiańską i Szymanowskiego. Wszystkie zostały wyposażone w pełne systemy oznaczeń fakturowych, zgodnych z miejskimi standardami. Do tej pory tylko część przystanków posiadała pojedyncze elementy FON, które teraz zostały wymienione i uzupełnione o kompletne rozwiązania.
– Z każdym takim projektem przybliżamy się do określonego celu, jakim jest miasto w pełni dostępne dla wszystkich – bez wyjątku. Obniżenie krawężników czy montaż fakturowych oznaczeń nawierzchni to pozornie drobne zmiany, ale dla wielu mieszkańców oznaczają realną różnicę w zakresie samodzielnego, bezpiecznego korzystania z przestrzeni naszego miasta – mówi Mariusz Filewicz, Koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej
Miasto podkreśla, iż wdrażanie udogodnień to nie tylko wypełnianie obowiązków prawnych, ale element długofalowej strategii tworzenia „Poznania bez barier”.
