Kocyk oraz okolicznościowa kartka z życzeniami zapakowane w pudełku z napisem „Witaj w Opolu” – taki podarunek otrzymywać nowo narodzeni mieszkańcy stolicy województwa. Prezenty, których przygotowano nieco ponad dwa tysiące, przekazywać będą pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego przy rejestracji i meldunku dziecka.
– W ten symboliczny sposób miasto Opole pragnie przywitać swoich nowych mieszkańców. To prezent dla tych, którzy w naszym mieście się urodzili i tu będą mieszkać. W Opolu raczej stawiamy na zachęty w postaci łatwiejszego dostępu do żłobków publicznych, do rozwijania sieci tych placówek. Ten podarunek ma być wyłącznie dodatkiem, aby uczcić to wyjątkowe wydarzenie, jakim są narodziny dziecka. jeżeli chodzi o narodziny dzieci obserwujemy trend spadkowy, podobnie dzieje się w innych częściach naszego kraju, jednak saldo migracji w Opolu jest dodatnie, wiele osób decyduje się zamieszkać w naszym mieście – informuje Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.
– W W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przyjmowanych jest około 40% porodów z całego województwa. Pozostałe 60% przyjmują placówki w Strzelcach Opolskich, Głubczycach, Krapkowicach, Kędzierzynie Koźlu, Nysie, Brzegu i Oleśnie. W 2023 roku w naszym szpitalu odbyło się 2350 porodów. Dzieci urodziło się trochę więcej, bo są są przypadki ciąż mnogich. W 2024 roku porodów było 2055, więc prawie trzysta mniej. To jest tendencja spadkowa, która trwa od kilku lat. jest to problem, który dotyczy nie tylko Opola, czy Opolszczyzny, ale całego kraju, w całej Europie jest problem – mówi Marek Chowaniec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Dodajmy, iż pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w Nowym Roku jest dziewczynka, która urodziła się minutę po północy. Łącznie pierwszego stycznia lekarze w Opolu przyjęli sześć porodów.
Adam Leszczyński, Marek Chowaniec:
dłuższa relacja:
autor: Anna Kurc