Nowoczesna księgarnia ubogaci wnętrze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

nos-portal.pl 1 tydzień temu

GMINA GRUNWALD. W Muzeum Bitwy pod Grunwaldem niezagospodarowana dotąd przestrzeń zostanie przekształcona w nowoczesną księgarnię. Będzie to miejsce spotkań miłośników historii, literatury i kultury.

Według projektu tak ma wyglądać wnętrze księgarni Muzeum Bitwy pod Grunwaldem / Fot. Archiwum

We wrześniu 2022 r. oddany został do użytku nowy budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Prace nad realizacją inwestycji trwały 4 lata i pochłonęły blisko 49 milionów złotych. Imponująca budowla dysponuje 1300 m2 powierzchni wystawiennicze.

W tzw. „nowej siedzibie Muzeum” znajdują się sale ekspozycyjne i widowiskowe, sale audytoryjne z zapleczem, powierzchnia pracy naukowej, zaplecze techniczne i socjalne oraz … jedna pusta, do dziś niezagospodarowana przestrzeń o powierzchni ok. 40 m2.

Placówka postanowiła przekształcić tę przestrzeń w nowoczesną księgarnię, która ma być miejscem spotkań miłośników historii, literatury i kultury. Po ponad roku nieużyteczności, miejsce będzie tętnić życiem.

Nowoczesny projekt księgarni, przygotowany przez firmę SOHO Design z Olsztyna, zapowiada interesujące miejsce, które będzie oferować szeroki wybór książek związanych z historią regionalną, bitwami oraz szeroko pojętą kulturą. Wnętrze zaprojektowane w stylu loftowym, wydaje się być na pierwszy rzut oka dość chłodne i minimalistyczne.Jednak dodanie malinowoczerwonych elementów oraz drewnianych lameli nadało całości przytulnego, klimatycznego charakteru.

Księgarnia dołączy do sal ekspozycyjnych i rozszerzy ofertę muzeum / Fot. Marcin Tchórz

– Księgarnia ma być nie tylko miejscem sprzedaży publikacji, ale także przestrzenią edukacyjną i kulturalną, gdzie odbywać się będą spotkania autorskie, prelekcje czy warsztaty dla osób zainteresowanych historią – zapowiada Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Decyzja Muzeum Bitwy pod Grunwaldem o otwarciu księgarni ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej dla odwiedzających oraz stworzenie dodatkowego miejsca, które będzie mogło przyciągnąć zarówno stałych bywalców muzeum, jak i nowych gości zainteresowanych literaturą i historią.

Realizacja tego projektu to krok w kierunku jeszcze większego zaangażowania w promocję czytelnictwa oraz propagowanie dziedzictwa kulturowego poprzez dostęp do szerokiej gamy publikacji. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem chce stworzyć miejsce, które będzie nie tylko inspirujące pod względem treści, ale także estetyczne i komfortowe dla wszystkich, kto zechce odwiedzić tę wyjątkową przestrzeń.

Księgarnia w stębarskim Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zostanie otwarta w nadchodzącym sezonie turystycznym.

Nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem została otwarta w we wrześniu 2022 roku / Fot. Marcin Tchórz
Idź do oryginalnego materiału