Nowoczesne technologie w implantologii zębowej

1 tydzień temu

Protezy mogą dziś służyć niemal tak dobrze, jak zęby własne – umożliwia to implantologia, która od wielu lat prężnie się rozwija. w tej chwili istnieją już metody pozwalające na zastosowanie implantów mimo zaniku kości, a nowe narzędzia i technologie zapewniają niezwykłą trwałość, precyzję i estetykę prac. Jak w tej chwili wygląda implantoprotetyka? I gdzie wszczepić nowoczesne implanty w Katowicach? Podpowiadamy!

Czym są i jakie korzyści zapewniają implanty zębowe?

Implanty to tytanowe, biozgodne śrubki zastępujące korzeń utraconego zęba (nie cały ząb). Do nich przykręca się odbudowę protetyczną – czyli koronę, most lub protezę (bez widocznych połączeń). Służą co najmniej 10 lat, często choćby dożywotnio. Łączą protezę z kością – zakotwiczają ją i stabilizują. Względem standardowych prac siła zgryzu jest zatem znacznie wyższa, a proteza się nie odkleja i nie przesuwa. Pacjent może swobodnie jeść, uśmiechać się czy wypowiadać – odzyskuje pewność siebie i komfort codziennego życia (tym bardziej iż proteza na implantach jeszcze odmładza twarz i przywraca jej naturalne rysy!). Odbudowę projektuje się z pacjentem (kształt i kolor), dzięki czemu zyskuje on wymarzony uśmiech, w zasadzie nie do odróżnienia od naturalnego.

Poza kwestią estetyki czy komfortu implanty są korzystne z punktu widzenia zdrowia. Zapobiegają zanikowi kości (do którego dochodzi po usunięciu zęba), a tym samym – rozchwianiu, przemieszczaniu się i utracie pozostałych zębów własnych, zmianom w rysach twarzy i wymowie. Dzięki nim do przytwierdzenia pracy nie trzeba zeszlifować sąsiednich zębów ani też stosować klejów. Łatwiej utrzymać higienę – przeciwdziałać próchnicy i paradontozie.

Jak wygląda nowoczesna implantoprotetyka?

Implanty stosowane są od kilkudziesięciu lat i w tej chwili uchodzą za najlepszą metodę uzupełniania braków zębowych. Wcześniej jednak u wielu osób ta forma leczenia była niemożliwa ze względu na zanik bądź zły stan kości. Dziś dzięki nowym technologiom specjaliści przezwyciężają ten problem. A nowoczesne techniki planowania leczenia i projektowania oraz wytwarzania prac sprawiają, iż protezy na implantach wyglądają i służą niemal tak dobrze, jak naturalne zęby.

Precyzyjne planowanie leczenia – wizualizacje 3D, CAD/CAM

W planowaniu leczenia implantoprotetycznego stosuje się w tej chwili przede wszystkim wizualizacje 3D – przygotowane na podstawie tomografii komputerowej. Ułatwiają ocenę warunków (czy potrzebne są zabiegi przygotowawcze) oraz służą do zaplanowania rozmieszczenia implantów i całościowej odbudowy protetycznej.

Nowoczesne placówki wykorzystują także komputerowe wspomaganie projektowania CAD (Computer-Aided Design). Narzędzie to umożliwia precyzyjne projektowanie różnego typu konstrukcji protetycznych o pożądanym kształcie i geometrii, łączników i podbudowy, a także samych implantów. Uzupełnia go zwykle CAM – komputerowe wspomaganie wytwarzania (Computer-Aided Manufacturing). To pozwala z kolei na zaplanowanie procesu wytwórczego oraz wykonanie zaprojektowanej konstrukcji z użyciem urządzeń sterowanych numerycznie.

Dzięki tym technologiom nowoczesne uzupełnienia protetyczne wyróżnia precyzja i szczelność brzeżna, lepsza biozgodność, estetyka, trwałość i adekwatności mechaniczne – a te przekładają się na powodzenie leczenia i korzystne długotrwałe efekty. Uproszczenie i przyspieszenie pracy pozwala także zadbać o komfort pacjenta.

Jeśli chodzi o zastosowanie CAD/CAM w wytwarzaniu implantów, to poprawiają one zwłaszcza precyzję i trwałość – precyzję dopasowania tak przygotowanych implantów potwierdzono w kilku badaniach i przypisano ją właśnie ich konstrukcji.

Przygotowanie do leczenia – rekonstrukcja kości i biomateriały

Jeśli pacjent stracił ząb dawno, prawdopodobnie doszło do zaniku kości: implant nie może wówczas osiągnąć wystarczającej stabilizacji. Kiedyś ten problem uniemożliwiał leczenie implantologiczne wielu osobom. Dziś, dzięki nowym metodom i narzędziom, można odpowiednio przygotować podłoże protetyczne i uzyskać powodzenie terapii.

Jedną z takich metod jest rekonstrukcja podłoża protetycznego: własnopochodne, wolne przeszczepy kości lub zastosowanie autogennych tkanek twardych zęba pacjenta, które zawierają biozgodną macierz zębinową – wyróżniającą się wysokiego rzędu podobieństwem do tkanki kostnej. Można nimi wypełnić zębodół po usunięciu zęba, czyli użyć jako materiału kościozastępczego, który ograniczy zanik kości. Po takim zabiegu zmiana objętości wyrostka po usunięciu zęba wynosi w ciągu pierwszego roku choćby 50%. Zachowanie zębodołu stwarza natomiast dobre warunki do późniejszej implantacji. Stosuje się ponadto także inne materiały kościozastępcze, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetyczne (m.in. beta-trójfosforan wapnia i hydroksyapatyt), dzięki czemu można pomóc wielu pacjentom, u których do tej pory zabieg wszczepienia implantów był niemożliwy.

Podniesienie dna zatoki szczękowej i osseodensyfikacja

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej (sinus lift) przed wszczepieniem implantu stosuje się od wielu lat. Pozwala on zwiększyć objętość kości w górnej szczęce. Kości te zanikają po utracie zębów, w wyniku chorób przyzębia czy starzenia się – i mogą być zbyt cienkie lub niewystarczająco gęste, by utrzymać implant. W ostatnich latach opracowano natomiast znacznie mniej inwazyjny zabieg – sinus lift zamknięty, wykonywany przy użyciu specjalnych wierteł i techniki osseodensyfikacji.

Standardowo podczas przygotowania otworów pod implanty usuwa się wywierconą część kości. Nowoczesne wiertła pozwalają tego uniknąć. Specjalista nie musi jej już usuwać – może zagęścić i przemieścić kość do wnętrza zatoki, gdzie będzie stanowić podparcie dla implantu, co jest korzystniejszym rozwiązaniem. Zabieg podniesienia zatoki tą metodą wykonuje się przez niewielki otwór (szerokość implantu): jest więc mniej inwazyjny, tkanki szybciej się goją, a obrzęk i dolegliwości bólowe są ograniczone.

Gdzie wszczepić implanty zębów w Katowicach?

Nowoczesne implanty zębowe w Katowicach wykonuje m.in. Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed. To prywatna klinika, która prowadzi kompleksowe terapie – od wyleczenia lub usunięcia chorych zębów, przez wszczepienie implantów, po przygotowanie odbudowy protetycznej (korony, mostu, protezy). Placówkę wyróżnia interdyscyplinarna kadra i nowoczesny sprzęt, a ponadto silne nastawienie na komfort i satysfakcję pacjenta – podejście „bez bólu i stresu”.

Materiały źródłowe:

  • Abduo J., Lyons K., Rationale for the Use of CAD/CAM Technology in Implant Prosthodontics, „International Journal of Dentistry” 2013, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1155/2013/768121 (dostęp 20.08.2024).
  • Bębenek K. i in, Wykorzystanie autogennego materiału augmentacyjnego pozyskiwanego z zębów własnych pacjenta, „Inżynier i Fizyk Medyczny” 2018, t. 7, nr 4, s. 289–292, https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d9859793-82ef-4d88-9666-328c532e1779 (dostęp 20.08.2024).
  • Bębenek K. i in, Zastosowanie technologii CAD/CAM w stomatologii odtwórczej – przegląd piśmiennictwa, „Inżynier i Fizyk Medyczny” 2016, t. 5, nr 2, s. 99–104, https://ifm-magazine.com/wp-content/uploads/2019/01/IFM_201602-B%C4%99benek.pdf (dostęp 20.08.2024).
  • Zapała J., Wyszyńska-Pawelec G., Teraźniejszość i przyszłość chirurgii rekonstrukcyjnej szkieletu czaszki twarzowej, „Biotechnologia” 2006, t. 1, nr 72, s. 110–124, https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/4edb3539-527b-4906-911e-7c928f1abbdf/content (dostęp 20.08.2024).
Idź do oryginalnego materiału