Nowy obowiązek od 2026 r. Trzeba będzie montować fotowoltaikę na tych budynkach

7 godzin temu
Polskie budownictwo czeka solarna rewolucja. Od 2026 roku wejdą w życie nowe przepisy w ramach nowelizacji Warunków Technicznych, które wprowadzą obowiązek wykorzystywania energii słonecznej w nowo budowanych oraz niektórych już istniejących budynkach. To efekt wdrożenia unijnej dyrektywy. Kto i do kiedy będzie musiał instalować fotowoltaikę?


Nadchodząca nowelizacja Prawa budowlanego, wprowadzająca Warunki Techniczne 2026 (WT 2026), przyniesie wiele zmian m.in. obowiązek montażu wind choćby w starych, 3-piętrowych blokach. Tym razem skupimy się na obowiązku wykorzystania energii słonecznej w nowych i istniejących budynkach.

Unia nakłada nową dyrektywę, by np. obniżyć koszty energii dla mieszkańców


WT 2026 to pokłosie wprowadzenia unijnej dyrektywy 2024/1275/UE w polskim prawie. Jej główny cel to osiągnięcie neutralności klimatycznej w całej Unii Europejskiej do 2050 roku. Będzie to możliwe m.in. poprzez przerzucenie się na energię ze Słońca.

Wykorzystanie jej ma pomóc zmniejszyć zależność od paliw kopalnych czy poprawić efektywność energetyczną budynków, ale nie tylko. Duży nacisk kładziony jest też na zmniejszenie rachunków dla zwykłych obywateli.

"Wykorzystanie energii słonecznej na dużą skalę w budynkach przyczyniłoby się w znacznym stopniu do skuteczniejszej ochrony konsumentów przed rosnącymi i niestabilnymi cenami paliw kopalnych, ograniczyłoby narażenie szczególnie obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji na wysokie koszty energii i przyniosłoby szerzej zakrojone korzyści środowiskowe, gospodarcze i społeczne" – czytamy w dyrektywie UE.

Harmonogram obowiązku montowania paneli fotowoltaicznych i solarnych w budynkach


Nowe przepisy nie wejdą w życie jednego dnia, ale stopniowo. I nie będzie też tak, iż na każdym istniejącym już domku jednorodzinnym będziemy musieli niedługo montować panele. Dotyczyć to będzie przede wszystkim budynków, które dopiero powstaną.

Zgodnie z art. 10 dyrektywy 2024/1275/UE, państwa członkowskie będą musiały zapewnić, iż wszystkie nowe budynki będą projektowane tak, aby "zoptymalizować ich potencjał w zakresie wykorzystania energii słonecznej". W praktyce oznacza to, iż będą musiały być przygotowanie do łatwej instalacji paneli w przyszłości.

Do kiedy w krajach UE ma być wprowadzony obowiązek montażu "odpowiednich instalacji wykorzystujących energię słoneczną, o ile jest to odpowiednie pod względem technicznym oraz wykonalne pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym"?

Do 31 grudnia 2026 r. – na wszystkich nowych budynkach publicznych i niemieszkalnych o powierzchni użytkowej powyżej 250 m².

Do 31 grudnia 2027 r. – na wszystkich istniejących budynkach publicznych o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m² oraz na istniejących budynkach niemieszkalnych o powierzchni użytkowej powyżej 500 m², jeżeli przechodzą one ważniejszą renowację lub prace wymagające pozwolenia administracyjnego.

Do 31 grudnia 2028 r. – na wszystkich istniejących budynkach publicznych o powierzchni użytkowej powyżej 750 m².

Do 31 grudnia 2029 r. – na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych oraz na wszystkich nowych zadaszonych parkingach fizycznie przylegających do budynków.

Do 31 grudnia 2030 r. – na wszystkich istniejących budynkach publicznych o powierzchni użytkowej powyżej 250 m².


Nowy obowiązek w Polsce. Warunki Techniczne mają dwie najważniejsze daty w 2026 i 2029 r.

Wdrożenie unijnych wymagań w Polsce zostało ujęte w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dział XI "Wykorzystanie energii słonecznej").

Paragraf 351 tego projektu wprost odnosi się do obowiązku wyposażania budynków w "urządzenia lub instalacje wykorzystujące do wytworzenia energii elektrycznej lub ciepła energię promieniowania słonecznego".

Projektowane przepisy krajowe przewidują, iż obowiązek ten wejdzie w życie zgodnie z harmonogramem dyrektywy UE: od 31 grudnia 2026 r. dla budynków publicznych i niemieszkalnych oraz od 31 grudnia 2029 r. dla nowych budynków mieszkalnych.

Idź do oryginalnego materiału