Nowy Stadion Opolski. Zostało równo 100 dni do zakończenia prac

4 miesięcy temu

Niemniej nowy Stadion Opolski oficjalne otwarty ma być później. Nie tylko dlatego, iż inauguracyjny mecz odbędzie się w pierwszym kwartale 2025 roku. Jak tłumaczą przedstawiciele realizującego inwestycję Zakładu Komunalnego, powinno ono odbyć się w znacznie bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych, aniżeli końcówka grudnia. Dlatego myślą o wiośnie, kiedy będzie po prostu cieplej. Argumentują to również tym, iż takie wydarzenie nie musi być tylko świętem sportu. Dlatego dążą do organizacji koncertu, a mówi się o międzynarodowej gwieździe, co byłoby gestem w stronę tych mieszkańców, którzy niekoniecznie są miłośnikami piłki nożnej, itp. A takich też chcą tam gościć.

Nowy Stadion Opolski stadionem dla Opolszczyzny

– To jest inwestycja nie tylko miejska, ale i regionalna, ten obiekt ma służyć wszystkim mieszkańcom naszego województwa – tłumaczył Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Budowa areny przy ulicy Północnej kosztować ma około 210 mln zł brutto, ale w związku z tym, iż prowadzi ją miejska spółka, to potem będzie mogła odzyskać około 45 mln zł z podatku VAT.

Co ciekawe, prace zakończą się niemalże równo po czterech latach od momentu kiedy ogłoszono przetarg 29 grudnia 2020 roku. Wygrała go firma MIRBUD S.A., znana w Opolu z budowy Toyota Park, a w sportowym świecie z budowy wielu stadionów, m. in. ŁKS-u Łódź i Wisły Płock czy hali w Gliwicach. Warto także nadmienić, iż projekt powstał w warszawskiej pracowni 90 Architekci.

Nowy Stadion Opolski. Fot. UM Opole

To nie koniec rocznic, albowiem stosowną umowę na budowę podpisano 14 grudnia 2021 roku. Wówczas, tuż po Nowym Roku. swoje pracę rozpoczęli geodeci, a później sporo czasu poświęcono na odpowiednie przygotowania terenu. Niemniej na początku maja pojawiły się koparki i ruszyły wykopy pod fundamenty oraz wylewki. Z kolei 2 czerwca 2022 roku – w obecności władz Polskiego Związku Piłki Nożnej – wmurowano kamień węgielny i tym samym już oficjalnie zainaugurowano budowę Stadionu Opolskiego.

– Trzymam kciuki za ten projekt i mam nadzieję, iż będzie to sportowa wizytówka nie tylko miasta, ale i całego regionu – zauważał Cezary Kulesza, prezes PZPN-u.

Wszystko według planu

Kolejne tygodnie upłynęły na pracach przy fundamentach i systemie retencji. Wraz z początkiem sierpnia rozpoczął się montaż pierwszych elementów prefabrykowanych, zamontowano 130 betonowych słupów. Następnie instalowano ważące ponad 20 ton belki grzebieniowe. Dzięki temu już na początku października rozpoczęto układanie trybun, także z prefabrykatów. I od tego czasu, po nieco ponad pół roku, można było podziwiać zarys korony obiektu. W międzyczasie ruszyła instalacja metalowej konstrukcji dachu oraz zadaszenia trybun, które będzie częściowo prześwitujące, co pozwoli na lepsze doświetlenie murawy.

Zainstalowano także oświetlenia w technologii LED o mocy 2000 luxów, co zagwarantuje świetną widoczność podczas wieczornych spotkań. Do tego spełnia wymogi transmisji w jakości full HD i 4K. Co wpłynie także na to, iż w Opolu będą mogli grać piłkarze w ramach Ligi Konferencji UEFA.

Nowy Stadion Opolski będzie domem dla Odry Opole. Fot. Przemysław Nijakowski/Migawka piłka opolska.

Na przełomie roku z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne skupiono się na pracach wewnątrz. Na czele z budynkiem klubowym, którego elementy nośne powstały w ostatnich miesiącach 2022 roku. Pod niego „zagospodarowana” została jedna z trybun i trwają tu już mocno zaawansowane prace wykończeniowe. Będzie tu zaplecze dla piłkarzy, w tym sześć szatni o łącznej powierzchni blisko 190 m² z pomieszczeniami do rozgrzewki, odnowy biologicznej oraz siłownią. Na pierwszym piętrze znajdzie się strefa VIP z skyboxami (czyli lożami, które będzie można wynająć) oraz sale konferencyjne. Drugie piętro będzie zagospodarowane na biura, dodatkowe sale konferencyjne oraz przestrzeń dla mediów o powierzchni 125 m², oferującą 99 miejsc i 36 stanowisk z pulpitami, trzy boksy komentatorskie oraz dwa studia TV. Pod pozostałymi trybunami znajdą się pomieszczenia techniczne, gospodarcze, punkty gastronomiczne oraz toalety.

Nowy Stadion Opolski niebiesko-czerwony…

Nowy stadion pomieści 11 600 widzów. Najwierniejsi kibice będą mogli zasiąść na Sektorze 4, a ten pomieści ich 2856. Wyjątkowe, bo naprzeciwko sektora VIP, będzie także umiejscowienie sektora rodzinnego, na 1210 fanów. Same trybuny, o wysokości 9,5 metra, zapewnią doskonałą widoczność z każdego miejsca, a widownia będzie podniesiona na wysokość 1,5-1,8 metra ponad murawę, co jeszcze bardziej poprawi komfort oglądania. Na dwustopniowych trybunach montowane będzie średnio 20 krzesełek. Wiadomo już, iż ich kolorystyka ma nawiązywać do kolorów Odry Opole. Nazwa miasta będzie też widoczna na dłuższych trybunach.

Fot. UM Opole

Wraz z nadejściem tegorocznej wiosny rozkręciły się na dobre prace przy sercu obiektu czyli boisku. Odpowiednio ułożono system rur, które będą zbierać nadmiar wody opadowej. Ów drenaż odprowadzać będzie również nadmiar wód gruntowych, aby było ono utrzymane w jak najlepszych warunkach. Tym bardziej, iż murawa będzie podgrzewana, co umożliwi korzystanie z niej przez cały rok. Za to boczne pasy i pola za bramkami pokryte zostaną sztuczną trawą, co pozwoli na zachowanie estetycznego wyglądu stadionu.

Na ostatniej prostej jest rozciąganie 6400 metrów kwadratowych tkaniny wokół stalowej konstrukcji stadionu. Użyta do stworzenia tej „sukienki” membrana PTFE ma być odporna na zabrudzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo posiada cechę zmiany koloru pod wpływem światła słonecznego. Poza dekoracyjną będzie pełnić również rolę czysto użyteczną zasłaniając elementy konstrukcyjne, które nie powinny być widoczne. Ponadto stanie się również… ekranem do wyświetlania różnego rodzaju projekcji umożliwiając choćby organizację różnorodnych wydarzeń wizualnych.

…ale i „zielony”

Co ważne obiekt ma być pierwszym „zielonym stadionem” w Polsce. Wzrost cen energii sprawił bowiem, iż Zakład Komunalny postanowił sięgnąć po rozwiązanie, które zmniejszy rachunki za prąd i ogrzewanie. Kierownictwo firmy podkreśla, iż sięgnęło po metodę innowacyjną, bazującą na energii odnawialnej, jakiej na obiektach tego typu jeszcze nie stosowano.

– Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej ta tendencja się już nie zmieni. Dlatego wprowadzamy modyfikacje w projekcie stadionu, aby ograniczyć zużycie paliw i energii. Część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. To pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania – tłumaczył swego czasu Patryk Stasiak, prezes ZK.

W tym celu Stadion Opolski będzie „zielonym stadionem”. Na dachu z trzech stron – zachodniej, wschodniej i południowej – zamontowane będą układy paneli fotowoltaicznych o mocy ok. 280 kW. Cały układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. To wszystko w dużej mierze uniezależni stadion od konwencjonalnych źródeł energii.

Fot. UM Opole

Jednym z kluczowych ekologicznie elementów stadionu są zbiorniki na deszczówkę o pojemności 400 mł. Dzięki systemowi małej retencji, deszczówka będzie zbierana, oczyszczana i wykorzystywana do nawadniania murawy oraz zieleni wokół stadionu. W czasie suszy, wsparciem będzie studnia głębinowa dostarczająca wodę z głębokości około 100 metrów.

Prezes ZK podkreśla, iż modyfikacja projektu uwzględnia specyfikę pracy stadionu. Ten największe zapotrzebowanie na energię ma w dni meczowe, na oświetlenie oraz podgrzanie murawy. jeżeli własne zasoby nie wystarczą, można będzie skorzystać z pomocy agregatów bądź pobrać energię z sieci. Dobór rozwiązań energetycznych uwzględnia też potrzeby budynku klubowego. Plan zakłada, iż cały system będzie zautomatyzowany i nie będzie wymagał wiele obsługi. Swoją drogą koncepcja powstaje w zgodzie z wytycznymi UEFA dotyczącymi zrównoważonej infrastruktury sportowej i kładącymi nacisk na niskoemisyjność obiektu, naturalność klimatyczną oraz energooszczędność.

Stadion Opolski nie tylko dla kibica

Na ostatniej prostej budowy nadszedł czas na komercjalizację. W ramach tego etapu planowana jest sprzedaż praw do nazwy stadionu. Niebawem ma zostać ogłoszony stosowny konkurs, a zainteresowane firmy już teraz mogą przygotowywać swoje oferty. Te zostaną ocenione na podstawie kilku kryteriów, takich jak: zgodność z wartościami stadionu, potencjał marketingowy oraz korzyści dla lokalnej społeczności.

Dzień otwarty na Stadionie Opolskim.

Obiekt ten nie tylko będzie służył kibicom i drużynie, ale także poszerzy ofertę kulturalną i społeczną, tak by można było korzystać z infrastruktury stadionu w różnorodny sposób. Będzie miejscem organizacji różnorodnych imprez kulturalnych. Znajdują się tam przestrzenie, które mogą być wynajmowane na różne okoliczności, a obecnie realizowane są rozmowy z kontrahentami zainteresowanymi organizacją takich wydarzeń. możliwości współpracy są tym większe, iż niemalże po sąsiedzku zlokalizowane jest Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału