Już od 19 marca 2025 roku rodzice wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji zaraz po narodzinach będą mogli skorzystać z nowego świadczenia. Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał na okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który będzie przyznawany jednorazowo, bez możliwości podziału na części.
Ze świadczenia skorzysta matka lub ojciec dziecka, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia. Wymiar zasiłku uzależniony będzie od tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród, masy urodzeniowej dziecka oraz okresu hospitalizacji po narodzinach.
Nowe przepisy obejmą:
- dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g,
- dzieci urodzone między 28. a 37. tygodniem ciąży z masą powyżej 1000 g,
- dzieci urodzone po 37. tygodniu ciąży, jeżeli przebywały w szpitalu co najmniej dwa dni (pierwszy pobyt przypadał na okres od 5. do 28. dnia po narodzinach).
W przypadku ciąż mnogich pod uwagę będzie brana waga najlżejszego dziecka oraz czas hospitalizacji najdłużej hospitalizowanego dziecka.
Miesięczny zasiłek wyniesie 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwał bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W związku z tym wniosek należy złożyć przed zakończeniem aktualnie wykorzystywanego urlopu.
Podstawą do ustalenia prawa do zasiłku będzie zaświadczenie ze szpitala zawierające informacje o okresie hospitalizacji dziecka, tygodniu ciąży, w którym nastąpił poród, oraz masie urodzeniowej dziecka.
Prawo do tego świadczenia przysługuje także osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zawodowych) lub adoptowały dziecko, pod warunkiem, iż hospitalizacja nastąpiła po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni zaktualizowane wzory wniosku o zasiłek macierzyński (ZUS ZAM) oraz zaświadczenie płatnika składek (Z-3) na swojej stronie internetowej oraz w systemie PUE/eZUS od 19 marca 2025 r.
W 2024 roku ZUS wypłacił blisko 568 tysięcy zasiłków macierzyńskich. Nowe przepisy mają na celu wsparcie rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz wymagających leczenia szpitalnego tuż po narodzinach.