Uroczyste obchody rozpoczęły się piątek (8 września). W nyskim rynku zagrał zespół Myslowitz. Mieszkańcy obejrzeli też laserowy pokaz. Jednym z głównych punktów było multimedialne widowisko prezentujące ośmiowiekową historię miasta.
– kilka jest miast w Polsce, taką historią, tak bogatą, mogą się poszczycić. Nysa w pewnym momencie była najważniejszym miastem na Śląsku. Po drodze są też różnego rodzaju wojny i zarazy. Nysa była okupowana przez różne wojska, płonęła, ale przetrwała – podkreśla Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.
– Mieszkańcy Nysy wychodzili z każdej potyczki zwycięsko i zawsze potrafili się odbudować, niczym „Feniks z popiołów”. To też pokazuje nasza najnowsza historia. Naszą bolączką było przez wiele lat 30% bezrobocie, teraz jest na poziomie 3% czyli 10-krotny spadek. Miejsc pracy i mieszkań jest coraz więcej, a otoczenie i wizerunek Nysy się poprawia. Patrząc na statystyki jesteśmy drugim ośrodkiem w województwie, jeżeli chodzi o wskaźniki gospodarcze i społeczne. Nysa jest na drugim miejscu pod względem urodzeń w województwie opolskim. Chcemy wszyscy, żeby Nysa była miastem, w którym chce się żyć – Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.
– Ja jestem zadowolona. Mieszkam w Nysie od 30 lat, jest fajnie – mówi jedna z mieszkanek Nysy. – Mamy wszystko: góry, jezioro, dobry zespół siatkarski, jest ładny rynek, ładna okolica, po której można spacerować. To piękne miasto i to jest najważniejsze – dodają inni.
W sobotę (9 września) mieszkańców Nysy czekają kolejne atrakcje. Od godzin porannych trwa tu jarmark lokalnych produktów. Dzieje się też na scenie. O godz. 20.30 zaplanowany jest koncert zespołu Dżem. W niedzielę (10 września) główne uroczystości zwieńczy w południe Msza Święta w intencji mieszkańców z okazji 800-lecia lokacji Nysy.
Edward Hałajko, Kordian Kolbiarz, mieszkańcy:
Szersza relacja:
autor: Fabian Miszkiel
GALERIA: