Higienizacja to zabieg profilaktyczny jamy ustnej, mający na celu usunąć osady, bakteryjną płytkę nazębną, przebarwienia i kamień nazębny. Zabieg zapobiega chorobom jamy ustnej i jest to inaczej mówiąc oczyszczanie zębów wykonywane przez specjalistę.
Wykonanie pełnej higienizacji jamy ustnej może trwać od 40 do 60 minut. Czas zabiegu zależy od rodzaju osadu i ilości kamienia zalegającego na powierzchni zębów. Higienizacja wykonywana jest przez higienistki stomatologiczne, a w szczególnych przypadkach przez dentystę.
Na czym polega zabieg higienizacji zębów?
Zaczynamy od skalingu, który polega na usunięciu kamienia nazębnego. W części gabinetów usuwanie kamienia nazębnego odbywa się metodą tradycyjną, czyli przy użyciu specjalistycznych ręcznych narzędzi. Najczęstszym sposobem wykorzystywanym w gabinetach stomatologicznych jest skaling ultradźwiękowy.
Następnie wykonywane jest piaskowanie, jako zabieg uzupełniający skaling. Polega on na usunięciu osadów, przebarwień i ewentualnych pozostałych drobin kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu piaskarki oraz odpowiednich środków chemicznych.
Trzecim krokiem pełnej higienizacji zębów jest polerowanie. Jest to zabieg, który wykonuje się po skalingu oraz piaskowaniu, a polega on na dokładnym wygładzeniu wszystkich zębów specjalnymi szczoteczkami z pastą, ewentualnie gumkami o adekwatnościach ściernych oraz oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego.
Ostatnim elementem składającym się na pełny pakiet higienizacji jamy ustnej jest zabieg fluoryzacji zębów. Osoba wykonująca fluoryzację pokrywa zęby dzięki odpowiedniego pędzelka specjalnym lakierem zawierającym fluor. Warto dodać, iż preparat ten utrzymuje się na zębach przez dłuższy czas, co pozwala na stopniowe uwalnianie fluoru. Lakierowanie zębów ma na celu zapobieganie pojawieniu się próchnicy na zębach.
Zabieg higienizacji zębów w większości przypadków jest bezbolesny, chociaż skaling oraz piaskowanie mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem. W przypadku usuwania kamienia czasem pojawiają się dolegliwości bólowe, jednak dotyczy to głównie osób z problemem nadwrażliwości. W szczególnych przypadkach dopuszczalną opcją jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Zdarza się, iż po wykonaniu zabiegu higienizacji pojawia się lekkie podrażnienie, które jednak w krótkim czasie powinno zniknąć.
Główne wskazania do wykonania higienizacji jamy ustnej to:
- Skłonność do próchnicy.
- Osady powstające w wyniku palenia oraz częstego sięgania po kawę lub herbatę.
- Kamień nazębny.
- Leczenie ortodontyczne, chirurgiczne, implantologiczne.
- Wybielanie zębów.
- Ogólna profilaktyka stomatologiczna – regularnie co 6 miesięcy.
- Nie zawsze higienizacje zębów możemy przeprowadzić bez przeszkód. Zabiegu higienizacji jamy ustnej zwykle nie wykonuje się w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, u osób z rozrusznikiem serca, przy astmie, jak również w przypadku opryszczki na ustach.
Efekty higienizacji to :
- Eliminacja kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej, które sprzyjają powstawaniu próchnicy oraz paradontozy.
- Twoje szkliwo stanie się mocne, a zęby odporne na działanie szkodliwych kwasów oraz drobnoustrojów. Wzmocnisz także dziąsła.
- Higienizacja zwiększa estetykę uśmiechu, usuwa przebarwienia i sprawia, iż zęby stają się jaśniejsze i gładkie.
- Dzięki oczyszczeniu koron zębowych możliwe jest wykrycie ubytków na styku zębów z dziąsłem, które nie były wcześniej widoczne.
- Za sprawą instruktażu adekwatnej higieny zębów zostaniesz mistrzem szczotkowania i nitkowania.
- Po zabiegach będziesz mieć dobre samopoczucie, a w końcu nic tak nie poprawia humoru jak lśniące, gładkie zęby!
Zapraszamy do umawiania wizyt do profesjonalistek Higienistek z Centrum Medyczno-Stomatologicznego Alfa-Med!
Alfa-Med Centrum Medyczno-Stomatologiczne
ul. Pestalozziego 7, Bydgoszcz
ul. Chopina 6, Bydgoszcz
www. alfa-med.pl
Facebook: Uśmiech z Alfa-Med (https://www.facebook.com/AlfaMedBydgoszcz)
Instagram: alfa_med_bydgoszcz (
)