Obcowanie z koniem uzdrawia ciało i umysł. W Oleśnie i Złotnikach realizowany jest projekt Hipoterapia 2024

ool24.pl 4 dni temu
Zdjęcie: NZ6_3328


W niedzielę 15 grudnia w oleskiej stajni “Salem” odbyło się spotkanie uczestników projektu “Hipoterapia 2024”, realizowanego przez fundację “Konie-Dzieciom”. Spotkanie było także okazją do świętowania 20-lecia fundacji.

W projekcie, który realizowany jest od czerwca 2024 r. do marca 2025 r. bierze udział 20 beneficjentów. 10 z nich uczestniczy w zajęciach hipoterapeutycznych w Oleśnie, a druga połowa w stajni w Złotnikach. Uczestnikami projektu są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, w sporym przedziale wiekowym – od 5 do choćby ponad 60 lat.

– Uczestniczymy wspólnie w projekcie, ale dla nas to jedna z pierwszych okazji, żeby się lepiej poznać – mówią Żaneta Stellmach i Karolina Szindzielorz ze stajni w Oleśnie i w Złotnikach – Także uczestnicy projektu, podczas spotkania przedświątecznego, mają okazję się zintegrować.

Zajęcia realizowane są raz lub dwa razy w tygodniu.

– Hipoterapia odbywa się z udziałem konia. Nie chodzi jedynie o jazdę konną. Już samo przebywanie z koniem niesie wiele korzyści, do tego dochodzi karmienie, szczotkowanie czy przygotowanie konia do zajęć – mówią Żaneta Stellmach i Karolina Szindzielorz.

Projekt jest realizowany przez Fundację Na Rzecz Rozwoju Hipoterapii “Konie-Dzieciom” z siedzibą w Opolu.

– Dzięki projektowi, osoby niepełnosprawne z województwa opolskiego korzystają z hipoterapii nieodpłatnie – tłumaczy Alicja Głowacka, prezes fundacji. – Projekt obejmuje dwudziestu beneficjentów, a dla wszystkich przewidziana jest seria zabiegów.

Można powiedzieć, iż hipoterapia uzdrawia jednocześnie ciało, umysł, a choćby duszę człowieka.

– Korzyści z hipoterapii są nie do przecenienia – mówi Alicja Głowacka. – Nikt tego dokładnie nie zważył lub nie zmierzył, ale efekty są niesamowite. Przykładowo, osoby z niepełnosprawnością ruchową, podczas jazdy konnej, czują się, jakby chodzili na własnych nogach! Obcowanie z koniem wpływa na samopoczucie. Samo odczuwanie ruchu konia, jego temperatura, biopole powoduje, iż człowiek czuje się rewelacyjnie. Ważne jest także to, iż dzieci nie traktują tych zajęć jak typowej rehabilitacji. Dla nich to po prostu spotkanie z koniem, przyjemność.

Projekt jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.

Damian Pietruska

Idź do oryginalnego materiału