Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do tego świadczenia. Pierwsze wypłaty już w maju.
O szczegółach mówi Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS w regionie.
Od 1 stycznia obowiązują przepisy o dodatku dopełniającym do renty socjalnej. Świadczenie będzie istotnym wsparciem dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i wymagają stałej opieki. ZUS przyzna dodatek automatycznie osobom, które na 1 stycznia spełniały łącznie dwa warunki: miały przyznaną rentę socjalną i otrzymały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W takim przypadku nie trzeba składać żadnego wniosku.
Klienci, którzy otrzymali dodatek dopełniający z urzędu mogą liczyć również na wyrównanie od 1 stycznia.
Wniosek o dodatek dopełniając powinny złożyć osoby, które mają prawo do renty socjalnej, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji najlepiej wypełnić formularz dostępny we wszystkich placówkach ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie. Od wydania zaświadczenia do złożenia wniosku nie może minąć więcej niż miesiąc.
Klienci, którym ZUS przyznał dodatek na wniosek, otrzymają wypłatę po spełnieniu warunków, ale nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.