Odkrycie na budowie skateparku w Brzegu. Natrafili na podziemne korytarze

6 miesięcy temu

Skatepark w Brzegu ma powstać na tyłach hali sportowej przy ulicy Oławskiej. Prace około dwóch tygodni temu. Realizacja ekranów, które mają ochronić mieszkańców pobliskich budynków przed hałasem, to pierwszy etap inwestycji.

Odkrycie na budowie skateparku w Brzegu wywołało dyskusję w mieście. W sieci pojawiły się komentarze, iż nie powinno ono być dla nikogo zaskoczeniem. Wiadomo było bowiem, iż w przeszłości na tym terenie była cukrownia.

Odkrycie na budowie skateparku w Brzegu – fot. brzeg24.pl

Odkrycie na budowie skateparku w Brzegu. Konserwator wziął je po lupę

Po odkopaniu starych murów wykonawca opuścił plac budowy. Pojawiły się pytania, czy inwestycję da się realizować zgodnie z planem.

Zawiadomienie o znalezisku wpłynęło do biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Opolu. To wzięło sprawę pod lupę, choć pozostałości po fabryce nie są pod ochroną konserwatorską.

– Nasza pracownica pojechała tam na oględziny – mówi Monika Ożóg, wojewódzka konserwator zabytków w Opolu. – Ustalono, iż realizujący prace ma wykonać dokumentację geodezyjną oraz fotograficzną. Dalsze prace będzie można prowadzić, ale maksymalnie na głębokości 60 centymetrów. Obiekt nie jest pod ochroną, ale monitorujemy te sprawę.

Odkrycie na budowie skateparku w Brzegu – fot. brzeg24.pl

Monika Ożóg potwierdza, iż odkrycie na budowie skateparku w Brzegu to pozostałości cukrowni. Po wykonaniu dokumentacji prawdopodobnie będzie ono zakopane. A prace ruszą dalej.

– Ja wiem, iż dla lokalnych pasjonatów historii każde takie odkrycie jest cenne. Ale takimi obiektami w przyszłości nikt jednak raczej nie będzie się zajmował – przyznaje.

Czy były wymaganie dokumenty?

Portal brzeg24.pl, który nagłośnił odkrycie na budowie skateparku w Brzegu, przypomina, iż zakłąd powstał blisko 200 lat temu. Cukrownię wybudował w 1835 roku berliński przemysłowiec o nazwisku Schneider. 10 lat później kupili ją Johann Christian Ferdinand Schiller oraz Franz von Löbbecke. Za ich czasów fabryka przeszła rozbudowę i stała się jedną z wiodących cukrowni w tej części Europy. Na początku XX wieku stała się spółką akcyjną. W latach 70. ubiegłego stulecia w tym miejscu powstała placówka szkolna.

Odkrycie pozostałości cukrowni pod ziemią nie jest zaskoczeniem. Pojawia się jednak pytanie, czy przed rozpoczęciem prac powstała wymagana przepisami opinia geotechniczna. Oraz czy były badania gruntu.

Odkrycie na budowie skateparku w Brzegu – fot. brzeg24.pl

W piątek 1 marca zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Brzegu z pytaniami w tej sprawie. Zapytaliśmy o następujące sprawy:

  • jakie są plany związane z odkopanymi artefaktami?
  • czy urząd i wykonawca mieli wcześniej wiedzę, iż tam znajdują się pozostałości dawnej cukrowni?
  • czy były wykonane badania gruntu?
  • czy odkopane korytarze kolidują z planem inwestycji?

Do czasu publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak to nastąpi poinformujemy o tym czytelników.

Planowany skatepark ma mieć powierzchnię ponad 800 m kw. Zgodnie z planem powinien być gotowy do końca czerwca 2024 roku. Koszt inwestycji to blisko 3 mln zł.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału