Odwołany finał EDD w Parku Leśnym w Lubinie Idzie niż genueński

1 tydzień temu

Nie będzie zapowiadanych w najbliższy weekend imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w najbliższy weekend miały się odbyć w Parku Leśnym w Lubinie. Jak poinformowało Muzeum Historyczne w Lubinie – organizator wydarzeń – powodem są zapowiadane przez synoptyków bardzo mocne opady deszczu.

Alerty pogodowe na najbliższe dni są bardzo niepokojące. Opady deszczu mają się rozpocząć już dzisiejszej nocy i potrwać co najmniej do niedzieli. Najgorzej będzie w sobotę, gdzie ma wystąpić największy opad.

-Ze względu na prognozowane bardzo duże opady deszczu w najbliższych dniach, decyzją dyrektora muzeum, następujące wydarzenia zostają odwołane: Gród Słowiański, Plener Rzemieślniczy, Gra Terenowa Wielka Wojna, Obchody 110. rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny. Istnieje możliwość przeniesienia części wydarzeń na inny termin, ale o tym powiadomimy w osobnym komunikacie – czytamy w oficjalnym poście Muzeum Historycznego w Lubinie.

Dodatkowo, w dniach 13-16 września, zamknięte zostaną wszystkie wystawy eksponowane w parku.

-Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o zrozumienie. Dziękujemy za Waszą wyrozumiałość! – czytamy w social mediach Muzeum.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

KOMUNIKAT INSTYTUTU METEO

Wystąpią powodzie i zalania. Nad naszym krajem będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie „BORIS”, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. W województwach: dolnośląskim, opolski i śląskim, od czwartku do niedzieli, prognozowana jest suma choćby do 150 l/m2. Punktowo kumulacje opadów mogą być niestety jeszcze wyższe. W związku z tą bardzo niebezpieczną sytuacją zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu 3 stopnia dla województwa opolskiego (wszystkie powiaty), dolnośląskiego (25 powiatów), wielkopolskiego (1 powiat), 2 stopnia dla województwa wielkopolskiego (20 powiatów), łódzkiego (7 powiatów), i 1 stopnia dla woj.kujawsko pomorskiego (16 powiatów).

Pierwsze opady, przynoszące sumy do 20 mm w trakcie nocy, wystąpią w woj. dolnośląskim i opolskim, a następnie rozszerzone zostaną na Wielkopolskę. Od czwartku strefa opadów obejmie niemal całe południe kraju i część centralną Polski. Najbardziej zagrożone są regiony w województwach: dolnośląskie, szczególnie obszary górskie Sudetów, Kotlina Kłodzka, opolskie, śląskie, częściowo lubuskie, wielkopolskie i małopolskie. W tych regionach sumy opadu za pierwsze 12 h mogą sięgać 40 mm. W kolejnych dniach sumy dobowe będą jeszcze wyższe (do 80 mm). Przez cały okres prognostyczny od czwartku do niedzieli, a lokalnie do poniedziałku prognozowane są sumy opadów powyżej 100 mm choćby do 200 mm.

Pod kątem sytuacji hydrologicznej należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą – intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy. Prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne w ciągu najbliższych dni. Pierwszym z nich będzie gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych – prognozuje się szybki wzrost do strefy wody wysokiej, z przekroczeniami stanów umownych. Największe przyrosty stanów wody są prognozowane w piątek, sobotę i niedzielę. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań. Na wielu stacjach hydrologicznych możliwe będzie przekroczenie stanów umownych. Drugim zagrożeniem będą podtopienia na obszarach miejskich. Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejski systemy kanalizacyjne.

Idź do oryginalnego materiału