Chełmski ratusz podsumował wyniki konsultacji na temat powstania w mieście Centrum Kultury Stary Młyn. Jest nieźle, ale mogłoby być jeszcze lepiej – tak mieszkańcy ocenili obecną ofertę kulturalną miasta.
Ankietę konsultacyjną wypełniło 146 osób. Z odpowiedzi wynika, iż ponad 95 proc. mieszkańców miasta uważa uczestnictwo w życiu kulturalnym jako istotne. Ankietowani najczęściej korzystają z oferty instytucji kultury, działających na terenie Chełma, ale też prawie 30 proc. z nich korzysta z ofert poza granicami miasta, bowiem jak wynika z odpowiedzi zawartych w ankiecie, oferta kulturalna jest dla nich niewystarczająca.
Badania wskazują, iż mieszkańcy najczęściej biorą udział w koncertach, seansach filmowych i spektaklach teatralnych, duży odsetek korzysta również z wystaw muzealnych, czy pokazów tanecznych. W Centrum Kultury Stary Młyn chcieliby korzystać ze spotkań z ludźmi kultury, różnego rodzaju wydarzeń z udziałem artystów z państw ościennych, zajęciach dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz spotkań międzypokoleniowych. W dodatkowych odpowiedziach zainteresowani również byli wystawami muzealnymi zintegrowanymi w jednym miejscu, wykładami z różnej tematyki, czy miejscem spotkań dla dzieci, młodzieży i seniorów.Tak więc zaplanowana w projekcie nowa oferta kulturalna spełnia oczekiwania ankietowanych.
Zakłada ona bowiem organizację wydarzeń z udziałem artystów i twórców z państw ościennych, spotkania międzypokoleniowe, spotkania z ludźmi kultury, wydarzenia artystyczne dedykowane seniorom, wydarzenia i warsztaty dla osób ze szczególnymi potrzebami.Jak się okazuje informacje dotyczące dostępnej oferty kulturalnej mieszkańcy Chełma najczęściej
czerpią z Internetu, od rodziny i znajomych, czy plakatów/ulotek. Jednak twierdzą przy tym, iż informacji tego typu jest stanowczo za mało i są trudno dostępne. Zaznaczają, iż o danym wydarzeniu często dowiadują się już po jego zakończeniu, oraz iż promocja wydarzeń kulturalnych nie działa w sposób prawidłowy. W odpowiedzi na te sugestie, projekt zakłada stworzenie nowoczesnej strony internetowej Centrum Kultury Stary Młyn.
60 proc. ankietowanych ocenia dobrze w tej chwili funkcjonującą ofertę kulturalną, ale prawie 20 proc. twierdzi, iż jest ona zła. Jako najczęstszą przyczynę rezygnacji z udziału w wydarzeniach kulturalnych podaje się brak czasu, nieatrakcyjność dostępnej oferty, brak środków finansowych i niedostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami. Mieszkańcy w tym miejscu zaznaczają, iż wydarzenia kulturalne często nakładają się na siebie przez co nie mogą zdecydować się, którą ofertę wybrać. Ponadto ponad 20 proc. ankietowanych uważa, iż oferta kulturalna nie jest dostosowana do osób ze szczególnymi potrzebami, a prawie 40 proc. respondentów nie ma zdania w tej materii.
W podsumowaniu czytamy, iż z wachlarza największych barier w ofercie kulturalnej mieszkańcy wskazują na trudności informacyjne, finansowe, architektoniczne wynikające z problemów z dotarciem na miejsce danego wydarzenia oraz społeczne, wynikające z niezrozumienia potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.