Ogólnopolska inauguracja nowego roku szkolnego Siatkarskich Ośrodków Szkolnych odbyła się w poniedziałek (4 września) w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach.
Gośćmi byli m.in. wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, prezydent Kielc Bogdan Wenta i koordynator Projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne Waldemar Wspaniały.
– To już dwunasty rok szkolny tego projektu. W tej chwili szkoleniem objętych jest około 10 tys. dziewcząt i chłopców w całym kraju. Pracuje z nimi ponad 600 nauczycieli-trenerów. Jestem bardzo zadowolony z wyników, bo prawie połowa reprezentacji siatkarek i siatkarzy jest złożona z zawodników, którzy pierwsze kroki stawiali właśnie w tego typu ośrodkach. Trenerom z regionu świętokrzyskiego życzę, żeby mieli szczęście i odkrywali siatkarskie „perełki”, bo do tego też trzeba mieć trochę szczęścia. Chciałbym również, żeby do Kielc czy do Ostrowca wróciła siatkówka na ligowym poziomie, bo inaczej najzdolniejsi młodzi siatkarze, niestety będą uciekać w inne rejony kraju. Chcę podziękować samorządom i Ministerstwu Sportu i Turystki, bo to z ich budżetu finansowana jest działalność Siatkarskich Ośrodków Szkolnych – powiedział podczas inauguracji Waldemar Wspaniały.
– Cieszymy się, iż siatkówka w naszej szkole jest tak popularna. Sukcesy naszych reprezentacji kobiet i mężczyzn na pewno przyczyniają się do tego. Szkoła średnia jest jakby przedłużeniem tego zainteresowania siatkówką z podstawówki, ale już na znacznie wyższym poziomie treningów – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Kielcach Tomasz Olesiński.
Na zakończenie uroczystej inauguracji roku szkolnego uczniowie rozegrali pokazy mecz piłki siatkowej.
W popularnym „Wybickim” siatkówkę trenuje prawie 80 zawodniczek i zawodników. W całym regionie świętokrzyskim w siedmiu Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych w zajęciach bierze udział ponad 400 osób.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki.
SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.
W projekt zaangażowani są nauczyciele, trenerzy i instruktorzy, a także rodzice, fizjoterapeuci i lokalne samorządy.