Ogórkowe piękne wspomnienia!

strefamiast.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Ogórki w Rynku Widok dziś szokujący


To sentymentalna podróż w czasie dla kilkudziesięcioletnich wrocławian i przygoda dla młodych, którzy będą przecierać oczy ze zdziwienia patrząc jakie autobusy jeździły po Wrocławiu! Na dziecińcu Ossolineum można oglądać wystawę poświęcona Jelczowi 043, popularnie nazywany „Ogórkiem”.

Piękny „Ogórek” bez dachu jeździ dziś po wrocławskich ulicach jako Fredruś, a inny historyczny model można zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia. To właśnie z okazji 40. urodzin tego egzemplarza przygotowano wystawę, na której można poznać historię tego kultowego już autobusu.

Konstrukcja Jelcza 043 wywodziła się od ciężarowej Skody z 1939 roku. Autobus wzbudzał emocje, ale był jednym z symboli PRL. We Wrocławiu jest kultowy do dziś, bo wiążą się z nim wyjątkowe historie. 6 sierpnia 1980 roku dwa „Ogórki” MPK zablokowały bramę zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej, dając w ten sposób sygnał do rozpoczęcia strajku solidarnościowego. To było wielkie wsparcie dla robotników z Wybrzeża walczących od prawie dwóch tygodni o prawa i bardzo istotny zryw obywatelski we Wrocławiu.

Wystawę można ogladać w wyjątkowo pieknym dziedzińcu Ossolineum

Na wystawie można zobaczyć rożne ciekawostki np. zdjęcia wyjątkowych przyczep montowanych do autobusu, przypomnieć sobie wyprawę studentów wrocławskich uczelni, którzy „Ogórkiem” przejechali m.in. Irak, Iran czy Syrię pokonując 15 tys. kilometrów.

Wystawa jest bezpłatna. Można ja oglądać do 8 września.

Idź do oryginalnego materiału