Ontario obniża wiek samodzielnego zgłaszania się na mammografię z 50 do 40 lat, rezerwacje są już dostępne

bejsment.com 4 godzin temu

Radiolog używa szkła powiększającego do przeglądu mammografii pod kątem raka piersi. PRASA KANADYJSKA/AP/Damian Dovarganes

Od teraz kwalifikujące się osoby w wieku 40 lat i starsze mogą zarezerwować mammografię w Ontario bez konieczności skierowania od lekarza

Dzięki tej zmianie kwalifikujące się kobiety, osoby niebinarne, transpłciowe i osoby o podwójnym duchu w wieku od 40 do 74 lat mogą samodzielnie zgłaszać się na mammografię co dwa lata.

Minister zdrowia Sylvia Jones ogłosiła w zeszłym roku, iż prowincja obniży wiek samodzielnego zgłaszania się na badania przesiewowe w kierunku raka piersi z 50 do 40 lat, i poinformowała we wtorek, iż zmiana weszła w życie.

„Rak piersi dotyka jedną na dziewięć kobiet w Ontario i wiemy, iż wczesne wykrycie oraz większy dostęp do leczenia i opieki ratują życie” – powiedziała Sylvia Jones, wicepremier i minister zdrowia Ontario.

Uprawnione osoby mogą zadzwonić do dowolnej placówki Programu badań przesiewowych w kierunku raka piersi w Ontario, aby umówić się na wizytę lub zadzwonić na linię rezerwacji wizyt pod numer 1-800-668-9304.

Prowincja wydaje prawie 20 milionów dolarów na zwiększenie dostępności wizyt i przeszkolenie większej liczby pracowników.

Rząd szacuje, iż z miliona kobiet w wieku od 40 do 49 lat, które mogą w tej chwili samodzielnie zgłaszać się na mammografię, około 305 000 uda się na badania przesiewowe.

Osoby w wieku od 30 do 69 lat, które zaliczają się do grupy wysokiego ryzyka, na przykład osoby, u których w rodzinie występował rak piersi lub które są nosicielami pewnych genów zwiększających ryzyko raka piersi, mogą teraz regularnie poddawać się mammografii i rezonansowi magnetycznemu mleka matki.

Stwierdzono, iż wczesne wykrycie raka piersi znacznie zmniejsza śmiertelność, stwierdziła w oświadczeniu dr Supriya Kulkarni, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Obrazowania Piersi.

„Ta ważna aktualizacja to duży krok naprzód w naszym zaangażowaniu na rzecz zdrowia kobiet i proaktywnych badań przesiewowych w kierunku raka” – napisała Kulkarni w oświadczeniu.

„Pozwalając kobietom na wcześniejsze rozpoczęcie badań przesiewowych, zwiększamy potencjał wczesnej diagnozy i leczenia, ostatecznie poprawiając wyniki wielu osób”.

Na początku tego roku Kanadyjskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem stwierdziło, iż wszystkie prowincje i terytoria powinny obniżyć wiek rozpoczęcia badań przesiewowych w kierunku raka piersi do 40 lat.

Idź do oryginalnego materiału